Anasayfa / Yazılım / Rpcsvchost nedir ve neden Mac’imde çalışıyor

Rpcsvchost nedir ve neden Mac’imde çalışıyor

Reklamlar

Mac’inizde arka planda çalışan yazılımları kontrol ettiğiniz zaman rpcsvchost isimli servis ile karşılaşabilirsiniz. Peki bu servis bir virüs müdür ? Rpcsvhost, macOS’un çekirdek bir parçasıdır.

Rpcsvchost, DCE / RPC hizmetlerini barındırmak için kullanılan bir ortamdır. DCE / RPC hizmetlerini yükler, uygun bir uç nokta kümesine bağlanır ve protokol isteklerini dinler. Bu durum ağ ortamını kontrol eder ve daha stabil çalışmasını sağlar. Her türlü ağ hizmeti , belki de en başta Microsoft Exchange olmak üzere DCE / RPC’yi kullanır . Apple, 2010 yılında Mac OS X Lion 10.7’nin bir parçası olarak DCE / RPC desteğini ekledi.

Reklamlar

Rpcsvchost çok fazla işlemci gücü kullanıyorsa, Microsoft Exchange sunucusuna veya DCE / RPC kullanan başka bir ağ hizmetine bağlanmada sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, bu uygulamalar büyük olasılıkla çok fazla işlemci gücü kullanabilir. Bunu tespit etmek için bazı yazılımların çalışmasını engelleyerek hangi yazılımdan sorunun kaynaklandığını tespit edebilirsiniz.

Eğer mac’inizde herhangi bir virüs olduğundan şüpheleniyorsanız. Mac sistemler için MalwareBytes yazılımını kullanarak cihazınızı tarayabilirsiniz. MalwareBytes, birçok casus yazılımları bilgisayarınızdan temizlemek için size yardımcı olabilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*