Anasayfa / Yazılım / Bilgisayarı eski tarihe döndürme sistem geri yükleme

Bilgisayarı eski tarihe döndürme sistem geri yükleme

Bilgisayarınızda herhangi bir sorun çıktığı zaman en pratik yöntem, bilgisayarı eski tarihe geri döndürmektir. Windows işletim sistemlerinde sunulan sistem geri yükleme özelliği sayesinde, sistem dosyalarınızı ve ayarlarınızı geri döndürerek, hataları giderebilirsiniz. Sistem kurtarma yöntemi olarak en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Genellikle bilgisayarınıza virüs bulaştığı zaman eski tarihe geri döndürerek kısa sürede virüsten kurtulabilirsiniz.

Reklamlar

Windows 7, Windows 8, Windows 10 sistemlerde, sistem geri yükleme sırasında kişisel  verileriniz etkilenmez. Geri yükleme noktaları otomatik olarak her hafta ve program veya aygıt sürücüsü yüklemesi gibi önemli sistem olaylarından hemen önce oluşturulur. Otomatik sistem geri yükleme noktaları oluşturma dışında, dilerseniz elle geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Geri yükleme noktaları, geri yükleme için açılmış alanlar dolana kadar saklanır. Yeni geri yükleme noktası oluşturulduğu zaman eski geri yükleme noktası silinir. Diskte sistem korumasını kapatırsanız, söz konusu diskteki tüm geri yükleme noktaları silinir. Şimdi işlemin nasıl yapıldığına geçelim.

Bilgisayarı eski tarihe döndürme

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kurtarma\ seçeneğine tıklayarak veya arama alanına sistem geri yükleme yazarak ilgili menüye giriş yapın.

Reklamlar

Sistem geri yüklemeyi aç” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayarınızı seçili olaydan önceki zamana geri yükleyin ekranında geri yükleme noktalarını görebilirsiniz. Burada yazan açıklamalar da size yardımcı olabilir. Örneğin 25.06’dan sonra bilgisayarınızda oluşan bir sorundan dolayı sistem geri yükleme yapıyorsanız, bu tarihi seçerek sisteminizi normale döndürebilirsiniz.

İlgili tarihi seçtikten sonra İleri seçeneğine tıklıyoruz.

Son adımda Geri yükleme noktanızı doğrulayın. Bu işlem sırasında arka planda çalışan tüm ekranları kapatın.

Son seçeneğine tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

Bilgisayarınız açıldıktan sonra gerekli kontrolleri yapabilirsiniz. Eğer geri yükleme sırasında herhangi bir hata ilekarşılaşıldı ise işlem tamamlanamayacaktır. İşlem sonunda ekranda bununla alakalı detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır. Bilgisayarınızı eski tarihe döndürme ve sistem sorunları hakkında tüm merak ettikleriniz için, sitemizde arama yaparak ilgili resimli anlatım ve makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. belgeleri eski haline döndürmek için ne yapmalıyız geri döndürmede belgeleriniz etkilenmedi diyorda?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*