Anasayfa / Donanım / Bilgisayarı projeksiyona yansıtma Windows 7-8-10

Bilgisayarı projeksiyona yansıtma Windows 7-8-10

Selam arkadaşlar. Bugün, bilgisayarınızı projeksiyona yansıtmak için kullanabileceğiniz en basit yöntemi sizlerle paylaşacağız. Aslında birçok kullanıcıiçin bu işlem oldukça basit. Windows işletim sisteminin sunduğu basit bir kısayol tuşu ile ekranınızı kolaylıkla yansıtabilirsiniz fakat amatör veya bu işlemi çok sık yapmayan kullanıcılar için zor gelebilir.

Reklamlar

Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 işletim sistemlerinde Windows + P kısayol tuşu ile ekranınızı ikinci bir ekrana yansıtabilirsiniz. Bu kısayol sadece projeksiyonlar için geçerli değildir. Projeksiyon, Televizyon, Monitör gibi tüm aygıtlara bu kısayol tuşunu kullanarak, kolaylıkla ekranınızı yansıtabilirsiniz. Eğer laptop kullanıcısıysanız, laptopların sunduğu FN+ F5 gibi ekran yansıtma kısayol tuşlarını da kullanabilirsiniz. Bu işlem de tıpkı işletim sisteminizin yaptığı gibi ekranınızı yansıtmaya yarar.

Bilgisayar ekranını projeksiyona nasıl yansıtırım ?

Ekranınızı yansıtmak için Windows tuşu + P kısayol tuşunu kullanacağız. Bilgisayarınızda ilgili kısayol tuşlarına basın.

Reklamlar

Bilgisayarınızda 4 adet menü ile karşılaşacaksınız. Bu menüler arasında p tuşuna basarak veya klavye yön tuşlarını kullanarak geçiş yapabilirsiniz. Projeksiyonlarda “Çoğalt” seçeneğini kullanmak daha kullanışlıdır.

  • Yalnızca Bilgisayar: Görüntü sadece bilgisayarınızda görünür. Projeksiyondan sunum yaparken bazı ekranları izleyicilerin görmesini istemiyorsanız bu seçeneği kullanarak ekranınızı sadece siz görebilirsiniz.
  • Çoğalt: Aynı görüntü hem bilgisayarınızda hemde projeksiyon, tv gibi ikinci görüntüleme aygıtlarında görünür.
  • Genişlet: Ekranı genişleterek iki ayrı ekran elde edebilirsiniz. Dilediğiniz görüntüleri ikinci ekrana yansıtarak asıl ekranınızda farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu işlem genellikle iki monitör kullanan kullanıcılar için faydalıdır. Projeksiyonlarda çok fazla kullanılmamaktadır.
  • Yalnızca projektör: Ekran sadece projeksiyonda görünür. Bilgisayarınızda herhangi bir görüntü göremezsiniz.

Eğer kısayol tuşunu kullanamıyorsanız denetim masasını kullanarak da seçenekleri görüntüleyebilirsiniz.

Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Görüntü seçeneklerini takip ederek “Projektöre bağlan” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu menüyü kullanarak ekranınızı projeksiyona bağlayabilirsiniz.

Bu işlem haricinde, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi laptoplarda FN kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. Ekran kartınızın sunduğu seçeneklerden de ekran yansıtma konusunda birçok detaylı seçeneği bulabilirsiniz. En basit ve kullanışlı yöntemin yukarıdaki işlem olduğunu düşündümüz için fazla kafanızı karıştırmadan bu yöntemi sunmayı seçtik. Ekran yansıtma konusunda hata alıyorsanız, hata hakkında detaylı bilgi vererek yorum atmanız halinde tekrar yardımcı olabiliriz. İyi sunumlar.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*