Anasayfa / Yazılım / Mac OS şifremi unuttum mac şifre nasıl sıfırlanır

Mac OS şifremi unuttum mac şifre nasıl sıfırlanır

Macbook , Macbook Air , Macbook pro , iMac, Mac mini şifremi unuttum nasıl sıfırlarım ? Macintosh işletim sistemlerinde şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır ? Bugünkü yazımızda mac sistemlerin şifre kırma işlemini kolayca nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Reklamlar

Mac’inizde oturum açmak için kullandığınız şifreyi unuttuğunuz zaman, terminal ile şifrenizi sıfırlayabilir veya dilediğiniz şifre ile değiştirebilirsiniz. İnternette bu konuda birçok makale var fakat işlemlerin birçoğu çalışmamaktadır. Şifresini unutan kullanıcılar bu işlemi Apple ile iletişime geçerek çözüyor fakat bu işlem oldukça uzun sürmektedir.

Aşağıdaki anlatımı takip ederek; OS X 10.8 ,OS X 10.9 ,OS X 10.10, OS X 10.11, macOS 10.12 gibi güncel sistemlerde dahi şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. İşlem için herhangi bir bileşene ihtiyaç yoktur. Mac kurtarma ekranı ile şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. macOS Kurtarma, Mac’inizdeki yerleşik kurtarma sisteminin bir parçasıdır.

Reklamlar

Mac OS şifre nasıl sıfırlanır ?

Mac’inizi açmak için güç düğmesine bastıktan hemen sonra veya Mac’iniz yeniden başlatma aşamasına geldikten hemen sonra klavyenizde Command-R tuşlarına basılı tutun. Apple logosunu veya dönen küreyi görene kadar basılı tutun. İzlenceler penceresini gördüğünüzde başlatma tamamlanmıştır:

asd

macintosh klavye

Mac kurtarma ekranında Utilities – Terminal seçeneklerine giriş yapın.

mac terminal

Terminalde açılan komut satırına resetpassword yazıp enter’a basın.

Ekranda kullanıcı hesapları açılana kadar bekleyiniz. Bu işlem yaklaşık 10 sn sürmektedir.

mac resetpassword

Arka planda açılan kullanıcı ekranından; şifresini unuttuğunuz ve sıfırlamak istediğiniz kullanıcıyı seçin.

mac sifre degistirme

New password ve Verify password alanına yeni şifrenizi yazın.

Dilerseniz password hint alanında bir ipucu belirleyerek Next butonuna basın.

İşlem bu kadar ! Mac şifreniz sıfırlanmış olacaktır.

mac sifre kirma

Şifrenizi sıfırladıktan sonra Mac’inizi yeniden başlatarak , belirlediğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu işlem ile tüm Macintosh işletim sistemlerinde unuttuğunuz şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Yerleşik kurtarma alanı ile; Disk izlencesini kullanarak diski onarmanıza, Time Machine yedeklemesinden geri yüklemenize veya Safari ile web’de gezinebilirsiniz. Bilinen adıyla Recovery alanı da diyebiliriz. Bu sürücü, yerleşik Kurtarma Sistemi ile bilgisayarınızı başlatamadığınız veya sabit sürücünüzü OS X yüklü olmayan yeni bir sabit sürücü ile değiştirdiğiniz durumlarda kullanılabilir.

Resimli anlatım; mac os 10.12 sierra versiyonunda yapılmıştır. İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. resetpassword yazınca kullanıcı çıkmıyor.sorunun ne olduğunu anlayamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*