Anasayfa / Bilişim / internet siteleri nasıl şikayet edilir

internet siteleri nasıl şikayet edilir

Gün içinde birçok website ile karşılaşıyoruz. Peki zararlı içerikler barındıran internet siteler nasıl şikayet edilir ? Bu siteler için herhangi bir yaptırım var mıdır ? Bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Reklamlar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yönetilen ihbar sitesine girerek, zararlı siteleri ilgili birimlere şikayet edebilirsiniz. Şikayet nedeniniz ve açıklamalarınız ile gerekçelerinizi iletmeniz durumunda , siteler için gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kullanıcıları ihtihara yönlendiren, çocuk cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde alımını sağlayan, sağlık için tehlikeli maddeler temin eden, kumar oynanması için alan sağlayan ve Atatürk aleyhine suçlar işlenmesine aracı olan veya buna benzer içerikleri yayınlayan siteleri şikayet edebilirsiniz.

Reklamlar

Siteler nasıl şikayet edilir ?

İhbar adresine giriş yapmak için tıklayın.

Açılan sayfada 5651 sayılı yasa gereğince, 1’den 8’e kadar listelenen suçlardan birini seçin.

Burada seçtiğiniz kategori çok önemlidir. Eğer ilgili site belirttiğiniz içerikleri barındırmıyorsa veya yanlış kategoriyi seçtiyseniz işlem yapılmayabilir.

Örnek olarak , Atatürk aleyhine işlenen suçlar seçeneğine tıklıyoruz.

internet site sikayet

Bilgi ihbar formunu dolduruyoruz. İlk alana şikayet edeceğiniz website adresini girin.

ikinci alanda şikayet ettiğiniz içerikle alakalı detayları paylaşın. Bu alanda, şikayetimizle alakalı mümkün olduğunca detaylı bilgiler vermemiz gerekiyor. Burada verilen detaylar, yapılacak işlemler için kolaylık sağlamaktadır.

İçerikle karşılaşılan tarih ve şikayet edilen sitenin bulunduğu alan kısmına website seçeneğini işaretleyerek şikayetinizi iletebilirsiniz.

site ihbar

Gerekli bilgileri bilgileri doldurduktan sonra formu tekrar kontrol etmenizde fayda var. Tüm  alanları doğru bir şekilde doldurarak şikayetinizi iletiniz. Website, belirttiğiniz suçlardan birini işliyorsa öncelikle içeriğin kaldırılmasıyla ilgili uyarı alır. Uyarıya cevap verilmemesi veya içeriğin kaldırılmaması durumunda sitelere erişim kapatılabilir. İşlemler hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Bir yorum

  1. evaplay724 sitesini şikayet etmek istiyorum paramı çekemiyorum dolandırıcı çıktılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*