Anasayfa / Bilişim / Araç plaka sorgulama nasıl yapılır

Araç plaka sorgulama nasıl yapılır

Reklamlar

Yeni bir araç satın almak veya mevcut aracınızın cezaları, kaza raporlarını öğrenebilmek için plaka sorgulaması yapmak istiyorsanız, aşağıdaki alternatif yöntemleri kullanarak plaka sorgulama yapabilirsiniz. Plaka sorgulama işlemini E-devlet veya SMS yöntemi ile yapabilirsiniz.

2. el araç alım satımlarında plaka sorgulama işlemini yapmadan araç almamanızı öneririz. Satıcı ne kadar iyi olursa olsun, satıcının bile farkında olmadığı bazı borçlar ve sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanını seçerek plaka sorgulaması yapınız. E-devlet plaka sorgulama hizmeti son zamanlarda hata verebiliyor. E-devlet sorgulamada sorun yaşarsanız sms yöntemini kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Plaka sorgulama nasıl yapılır ?

Araç plaka sorgulama işlemlerinizi hem internet üzerinden hem de kısa mesaj vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. Plakaya ait cezaları, hasar kayıtlarını ve kaza raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

SMS ile plaka sorgulama

Sms ile plaka sorgulamak için tüm GMS operatörlerinden 5664’e sms atabilirsiniz. Türkcell, Vodafone, Türk telekom gibi bütün gsm operatörlerinde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sms ile plaka sorgulama işleminden 7TL ile faydalanabilirsiniz. Aracın kaza bilgilerinden yola çıkarak da hasar ve değişen parçalara ilişkin detaylara ve eksper raporlarına ulaşmanız da mümkündür.

Kaza raporlarını öğrenmek için; Plakayı yazıp 5664’e gönderebilirsiniz.

Örneğin: 34OZ1234

Eksper raporlarını öğrenmek için; Parca , plaka , kaza tarihini yazın. Yazdığınız kaza tarihiyle ilgili tüm eksper raporları detaylı olarak tarafınıza gönderilecektir. Bu raporda kaza sonrası meydana gelen hasara yönelik işçilik toplam tutarı, parça toplam tutarı, değişen parça bilgileri gibi tüm detaylar size verilecektir.

Örnek: Parca 34OZ1234 01/01/2018

Kaza tespit tutanaklarını sorgulamak için; KT Plaka yazarak aynı numaraya gönderebilirsiniz.

Örnek: KT 34OZ1234 

Video anlatım;

İnternetten sorgulama

EGM plaka sorgulama işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Yazının devamında yer alan EGM plaka sorgulama için aşağıdaki linke tıklayarak gerekli alanları doldurun.

EGM plaka sorgulama

Eksper raporu ve Kaza tespit tutanağı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Eksper raporu sorgulama

Bu işlemleri kullanarak aracın plakası ile , araçhakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Plaka sorgulama yöntemleri hakkında sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*