Anasayfa / Bilişim / 1 ve 4 Gb internetle Neler Yapılır

1 ve 4 Gb internetle Neler Yapılır

1 ve 4 gb internet

Reklamlar

Merhaba arkadaşlar. Günümüzde birçok kullanıcı, kotalı internet paketleri kullanmakta. Türkcell , vodafone, avea,superonline veya ttnet kullanıcıları 1 ve 4 gb internet paketleri ile internette neler yapabilir bilgi vermek istedim. Kotalı internet paketleri fiyat olarak uygun olduğu için çok fazla tercih edilmekte fakat kullanımı doğru yapılmadığı taktirde sizleri maddi olarak zarara uğratabilir. Kota aşım ücretlerini engellemek sizleri bilgilendirmek için yüzeysel olarak kotalı internet kullanımındaki işlemleri anlatacağım.

Kullanım hakkında net bilgi vermek mümkün değil tabiki. Sizlere ortalama fikir verebilecek değerleri anlatmak istiyorum.

Reklamlar

Türkcell internet sayfasında 1 ve 4 gb internet paketi ile yapabilecekleriniz şu şekilde listelenmiş. Bu değerler üzerinden konuşacak olursak pek doğruyu göstermiyor diyebilirim rahatlıkla..

1 GB internet

Web Sitesi

Twitter, blog ve forum vb. gibi siteler​​​

5.825

Zengin içerikli Web Sitesi

Facebook ve haber portalleri gibi siteler​​

256

MP3 Dinleme

​​4 Dakikalık MP3

256

Video İzleme (SD)

1 Dakikalık​​​​ SD Video

72

Video İzleme (HD)

​1 Dakikalık 720p Video

32

E-Posta

Dosya eklemesi olmadan.

52.429

Zengin içerikli E-Posta

Dosya eklemesi ile

2.996

internette_1_dakikada_neler_oluyor_h590

4 gb internet

Web Sitesi

Twitter, blog ve forum vb. gibi siteler​​​

23.302

Zengin içerikli Web Sitesi

Facebook ve haber portalleri gibi siteler​​

1.024

MP3 Dinleme

​​4 Dakikalık MP3

1.024

Video İzleme (SD)

1 Dakikalık​​​​ SD Video

290

Video İzleme (HD)

​1 Dakikalık 720p Video

126

E-Posta

Dosya eklemesi olmadan.

209.715

Zengin içerikli E-Posta

Dosya eklemesi ile

11.984

Girdiğiniz sitelerin boyutları , izlediğiniz videoların ve mp3’lerin kaliteleri, sayfada görüntülediğiniz resimlerin kalitesi gibi birçok etken vardır.

Örneğin Youtube’da standart kalitede izlenen 10 Dk’lık bir video ortalama 12 MB kotanızı götürmektedir.

En çok ziyaret edilen haber sayfaları milliyet , hurriyet gibi sitelerin her sayfaları 100 kb yaklaşan bir  boyuta sahip.

Şöyle yüzeysel bir internet kullanım oranı üzerinden giderek kafanızda biraz bilgi oluşmasını sağlayabilirim. Günde 1 saat internet kullanan , haber siteleri , sosyal medya , blogları ziyaret eden , ilgisini çeken 2-3 videoyu izleyen bir kullanıcı; Günlük 150 Mb internet kullanımına ulaşabilir ve buda aylık 4.5 GB lık bir kullanım oranına ulaşır.

internet paketinizi seçmeden önce , interneti ne maksatla kullanacağınızı iyi analiz etmeniz gerekmektedir. benim fikrime göre;

1 gb internet paketi: interneti sadece bilgi almak ve acil durumlarda kullanan kullanıcılar için yeterlidir.

4 gb Sosyal medya , haber portallarını düzenli olarak ziyaret eden günde 1-2 saatini internet’te geçiren kullanıcılar için tercih edilebilir.

Bu kullanım oranlarının üstüne çıkacağınızı düşünüyorsanız 6 gb veya 8 gb internet paketlerini tercih edebilirsiniz. Seçim konusunda yanlışlık yapmanız durumunda sınırsız internet paketinden daha yüksek ücretler verebilirsiniz.

İnternet kullanımınızı detaylı bir şekilde yorum olarak atarsanız sizler için ortalama birkaç bilgi verebiliriz. Şunu tekrar etmek isterim. Bu verdiğimiz bilgiler tamamen yüzeyseldir. Girdiğiniz siteler , kullanım alışkanlıklarınız durumu değiştirebilir.

İşletim sistemi güncellemesi açık olan bir bilgisayarda internetinizi çok dikkatli kullansanız bile yüksek boyutlu bir güncelleme yapılması durumunda 1 günde kotanız dolabilir. Bu güncellemeler sadece işletim sistemi için değil diğer yazılımlarınız içinde geçerlidir. Kotalı internet paketleri hakkında kafanıza takılan konuları yorumla bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

2 yorum

  1. İzlediğiniz videonun kalitesine göre değişmektedir.

  2. 1gb lık netle kac dakikalık video izleyebilirim acil

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*