Anasayfa / Bilişim / ADSL Modem Resetleme Nasıl Yapılır

ADSL Modem Resetleme Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar. Bugün adsl modemlerde resetleme işlemi nasıl yapılır ? Reset nedir ? ne işe yarar ? gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağız. Adsl bağlantılarda, modem kannaklı birçok hata, modemi kapatıp açarak düzelmektedir. Modem kapat – aç ile çözülmeyen sorunlar için bir ileri seviyede yapılması gereken işlem “Resetleme” işlemidir.

Reklamlar

Modemi resetleme işlemi ile , modem fabrika ayarlarına döner ve bütün ayarları yeniden yapmamız gerekmektedir. Servis sağlayıcınızın kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri elinizde yoksa bu işlemi yapmamanızı öneririz.

Ülkemizde en çok kullanılan modemlere baktığımız zaman resetleme tuşları görselde görünmektedir. Birçok modemde tuşlar aşağıdaki gibidir fakat bazı modellerde farklılık gösterebilir. Genellikle modemin arkasında veya altında bulunmaktadır.

Reklamlar

 

Tplink modemlerde reset butonu resimdeki gibidir.

Airties modemlerde reset butonu resimdeki gibidir.

Zyxel modemlerde reset butonu resimdeki gibidir.

Adsl Modemler nasıl resetlenir ?

1. Bahsedilen reset tuşuna 10 sn kadar basılı tutun veya modem led ışıkları yanıp sönene kadar basılı tutun.

2. Led ışıklar yanıp söndikten sonra modeminiz resetlenmiş olacaktır. Kablosuz adı, şifre vs gibi bilgiler sıfırlanacağından kablosuz ağınız şifresiz olarak görünecektir.

3. Modeme kablolu veya kablosuz bağlantı kurduktan sonra modem ayarlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz.

Modeminizi resetlediğiniz zaman fabrika ayarlarına geri dönecektir. Resetleme işlemini yapmadan önce servis sağlayıcınızın sizlere vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifrenizi kesinlikle bilmeniz gerekmektedir.  Modem kurulumunu sıfırdan yapmak zorunda olduğumuz için bu bilgiler elinizde yoksa resetlemeden önce temin etmeniz gerekmektedir.

Resetleme işlemi için ileri seviye kullanıcılar modem arayüzünü kullanabilirler. Bu işlem için en kolay yöntem modemde bulunan Reset butonunu kullanmaktır. Modem ayarlarını yapmakta sorun yaşayan kullanıcılar, sitemizde birçok modem kurulumu ile alakalı resimli anlatımlara ulaşabilir. Bu resimli anlatımlar yardımı ile 1dk içinde modeminizi sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz.  Sorun yaşıyorsanız yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. Mehmet Emirhan

    abi bizim wifi NetMaster ama üstünde reset düğmesi yok ne yapıcam sadece üstünde RESET yazan kapak gibi deliği olan bir şey var kapak gibi ama açılmıyor üstünde RESET yazmasına rağmen üstünde düğme falan filan yok sadece bir deilk var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*