Anasayfa / Bilişim / Kişisel reklam gösterim ayarları nasıl yapılır

Kişisel reklam gösterim ayarları nasıl yapılır

Google kişiselleştirilmiş reklamlar nasıl kapatılır ? Nedir bu kişiselleştirilmiş reklam ? Kişiselleştirilmiş reklamlar, internet kullanımınıza göre sizlere sunulan bir nevi önerilen reklamlardır. Bu reklamlar sizin arama ve internet kullanımınıza göre gösterilmektedir.

Reklamlar

Örneğin; internette ayakkabı aradıktan sonra, bi anda bütün reklamların ayakkabılar ile alakalı olduğunu görebilirsiniz. Bu durum birçok kullanıcıyı korkutuyor fakat bu tamamen kullanıcıların kontrolüne bırakılan bir özelliktir. Reklam ayarlarınızı yapılandırarak , istemediğiniz kategorilerde reklam gösterimini kapatabilirsiniz.

Google üzerinde yaptığınız bu ayar, Google hizmetleri veya Google reklam yayıncısı olan milyonlarca site ve uygulamalar için geçerlidir. Kişisel reklam gösterimleri, sosyal medya ve internetin en önemli özelliklerinden biridir. Reklamverenlerin hedef kitleye reklam gösterimi yapabilmesi için kullanabileceği en doğru yol, internettir. Üstelik bu durum sadece Google için geçerli değil. Facebook, instagram, Twitter gibi platformlarda, kullanıcıların ilgilerine yönelik reklamlar gösterilmektedir. Bugün sadece, Google’da bu ayarın nasıl yapıldığını anlatacağız. Günlük internet kullanımında en çok karşınıza çıkan reklamlar, Google reklamlarıdır.

Reklamlar

Reklam kişiselleştirme ayarları nasıl kullanılır ?

Google reklam ayarları sayfasına tıklayarak ilgili ayarları yapacağımız ekrana giriş yapıyoruz.

Açılan ekranda, “Reklam kişiselleştirme” seçeneğini kapalı duruma getirerek, tüm kişisel reklam gösterimlerini kapatabilirsiniz. Daha basit açıklamak gerekirse, Google’da artık, herhangi bir araba markasını aradığınız için bu markanın reklamlarını veya arabalarla ilgili reklamları görüntülemeyeceksiniz.

NOT: Bu ayar reklamların görüntülenmesini engellememektedir. Reklam ayarlarınız, hesabınızla oturum açtığınız tüm cihazlar için geçerlidir.

reklam kisisellestirme

Kişisel reklam gösterimlerini kapatmak istemiyorsunuz fakat size gösterilen bazı reklamlar da sizin ilginizi çekmiyor. Bu durumda nasıl bir işlem yapacağız ?

Reklam ayarları ekranında, kişisel ilgi alanlarınız “Beğendiğiniz konular ve Beğenmediğiniz konular” olarak listelenmektedir. Örneğin telefonlarla ilgili reklamları görmek istemiyorsanız “Akıllı telefonlar, cep telefonları” gibi kategorilerin yanındaki çarpı (x) işaretine tıklayarak kapatabilirsiniz.

Google begendiginiz konular

Ülkemizde bu gösterilen reklamlarla ilgili çok fazla yanlış bilgi var. Google bizi takip ediyor ! , Google sesimizi dinliyor ! , ekranımızı takip ediyor ! gibi düşünceler aslında doğru değil. Bu tamamen doğru kurulmuş bir ticari sistem. Kişisel bilgiler konusunda söylenenler oldukça net; “Google, bize sağladığınız ad, e-posta adresi veya fatura bilgileri gibi kimlik bilgilerini sizden özel olarak istek gelmedikçe iş ortaklarına vermez. Kişisel bilgilerinizi asla satmayız.

“Pek çok web sitesi ve mobil uygulama, reklam göstermek için bizimle iş ortaklığı yapmaktadır. Bu reklamverenler, belirli reklamların kullanıcılarımızın bizimle paylaştığı kişisel bilgilere ve çevrimiçi etkinlikleriniz hakkında topladığımız verilere dayalı olarak çeşitli kitle “türlerine” gösterilmesine karar verir: Örneğin, “25-34 yaş arası, seyahati seven erkekler”. Reklamları, önceden ziyaret ettiğiniz sitelere dayanarak da gösterebiliriz. Örneğin, çevrimiçi alışveriş sepetinize eklediğiniz ancak satın almamaya karar verdiğiniz kırmızı ayakkabılara ilişkin bir reklam görebilirsiniz. Ancak bunu, adınız, e-posta adresiniz veya fatura bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi açıklamadan yaparız.”

Sonuç olarak, hesabınız ile ilgili tüm kontroller elinizdedir. Reklam gösterimleri ve yukarıdaki ayarlar hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Diğer merak ettiğiniz konular için, arama yaparak ilgili makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. hocam selamlar yazınızı reklamlarla ilgili birşey sormakistiyorum
    sayfa geçişlerinde açılan 300×250 boyundaki reklamlarını nasıl oluşturup siteye ekleye biliriz yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*