Anasayfa / Bilişim / Modemi sürekli açık tutmak zararlı mı ?

Modemi sürekli açık tutmak zararlı mı ?

Birçok kullanıcı, modemini sürekli olarak açık bırakıyor. Peki modemi sürekli açık bırakmak, modeme zarar verir mi ? Modemin ne kadar zamandır çalıştığını nasıl anlarım? Veya kablosuz yayının sürekli olarak açık olması sağlığınız için zarar mıdır ? Bugün, bu konularda detaylı bilgi vereceğiz.

Reklamlar

Modemler, 7/24 çalışmak için tasarlanmıştır ve güç tüketimi oldukça azdır. Güç tüketiminin az olması sebebi ile ürettikleri ısı da oldukça düşüktür. Modemleri kapatmanın kesinlikle güvenlik yararları vardır, ancak iyi yapılandırılmış, güncel ve iyi bir modeminiz varsa, sorun çıkma ihtimali çok düşüktür. Eski tip modemler uzun süre açık bırakıldığında aşırı ısınma gibi sorunlara neden olabilir. Bunu, modeminizi elle kontrol ederek anlayabilirsiniz. Modemi açık bırakmanın sürekli online olmak haricinde herhangi bir avantajı yoktur. Telefon ve televizyonların düzgün çalışması için yönlendiricinin açık kalmasını gerekir. “Akıllı ev” cihazlarınız varsa, muhtemelen sürekli olarak internete bağlı kalmaları gerekecektir.

Sonuç olarak;

Reklamlar

Yeni, güvenli ve doğru kurulmuş bir cihaza sahipseniz, cihazı sürekli açık bırakmak herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Eğer enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız, uzun süre internet kullanmayacağınız zaman modeminizi kapatmak yeterli olacaktır. Belirli aralıklarla modeminizi yeniden başlatmanız yeterlidir.

Eski bir modeme sahipseniz, ısınma ve güvenlik sorunları yaşayabilirsiniz. Eski cihazlarda, interneti kullanmadığınız zamanlarda kapatmak daha mantıklı olabilir.

Modem’in ne kadar açık olduğunu nasıl anlarım ?

Modeminizin web arayüzüne girerek, modeminizin çalışma süresini görebilirsiniz. Arayüzde ilk karşılaştığınız ekranda;

Sistem çalışma süresi” veya “Uptime” süresini kontrol edebilirsiniz.

Modemler hakkında diğer merak ettiğiniz bilgiler için diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*