Anasayfa / Bilişim / Mbps Megabyte ve Megabit nedir ?

Mbps Megabyte ve Megabit nedir ?

Günümüzde sıkça kullandığımız, Mbps, Megabyte ve Megabit ifadeleri nedir ? Ne anlama geliyor ? Bu kavramları kullanıyoruz fakat hangi ifade gerçekte hangi anlama geliyor. Kavramları detaylı bir şekilde ele alalım.

Reklamlar

Mbps (Mega bits per second): 1 saniyede aktarılan veri sayısının mega bit olarak ifade edilmesidir. Bir megabayt, bir megabitten sekiz kat daha büyüktür, bu nedenle saniyede bir megabayt, saniyede bir megabitten sekiz kat daha hızlıdır. Ağ cihazı hızları genellikle megabit olarak ifade edilir, ancak depolama cihazları için megabayt daha yaygın kullanılır. Bir diskin okuma / yazma hızını hesaplamak için kopyalamayı başlatıp, dosyanın boyutunu megabayt cinsinden saniye süresine bölmek MBps okuma / yazma hızını verir. Mbps (saniye başına megabit) sayısı ne kadar yüksek olursa, çevrimiçi etkinliğiniz o kadar hızlı olmalıdır. Yüksek bir sayı, indirmelerin daha hızlı tamamlandığı, web sayfalarının daha hızlı yüklendiği, müzik veya video akışının daha hızlı başladığı ve oynatılan video görüşmelerinin veya çevrimiçi oyunların sorunsuz bir şekilde görüntülenmesi gerektiği anlamına gelmelidir.

Megabyte (MB): “Megabyte”, hem sabit disk alanını hem de bellek depolama kapasitesini tanımlamak için en sık kullanılan ölçümdür, ancak bu günlerde yerini bir üst boyut olan Gigabyte’a(GB) bırakmıştır.

Reklamlar

2000 yılında, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), SI metrik öneklerinin Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) resmi onayını dahil etti (örneğin, bir milyon bayt olarak MB ve bin bayt olarak KB).

Megabit (Mbit): dijital depolama biriminin ölçü birimidir. Saniyede 1 Megabayt, saniyede 8 Megabite eşittir. Megabitler çoğunlukla internet hızımız gibi iletişim hızını tanımlamak için kullanılır. Bu, ağ yükleme hızınız saniyede 8 Mbps ise, 1 MB (megabayt) veri yükleyebileceğiniz anlamına gelir. “50Mbps’” bir internet paketi satın alırsanız, indirme hızınız saniyede 6,25 MB olacaktır.

  • 8 Mbits = 1 MB
  • 1 Mbit = 0,125 MB
  • 50 Mbits = 6,25 MB
  • 100 Mbits = 12,5 MB
  • 1 MB = 8 Mbits
  • 10 MB = 80 Mbits
  • 250 MB = 2000 Mbits

Bugün, Mbps Megabyte ve Megabit terimlerini detaylandırmaya çalıştık. İlerleyen zamanlarda çok sık kullandığımız fakat detaylı bilgi sahibi olmadığımız teknik terimleri incelemeye devam edeceğiz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*