Anasayfa / Bilişim / Windows Server 2019’daki Yenilikler

Windows Server 2019’daki Yenilikler

Her yeni Windows Server sürümünde Microsoft, yönetimi geliştirmek veya yeni işlevler eklemek için yenilikçi teknolojiler sunar. İşte Windows Server 2019’daki yeni özelliklerden bazıları:

Reklamlar

App Compatibility Feature on Demand (FoD) for Server Core: Uygulama Uyumluluğu FoD paketi, önceden Sunucu Çekirdeğinde bulunmayan bazı grafiksel araçları gerektiren uygulamalar için uyumluluğu artıran bir ikili dosya seti içerir. Bu özellikleri kullanmak için FoD paketini Microsoft’tan yüklemeniz gerekir; Microsoft Değerlendirme İndirmeleri sayfasından ISO görüntü dosyası biçiminde isteğe bağlı bir paket olarak indirilebilir. Yalnızca İsteğe Bağlı Windows Server Core Özellikleri’ni arayın ve aynı FoD sürümünü yükleyeceğiniz veya zaten yükleyeceğiniz Sunucu Çekirdeği sürümüyle indirdiğinizden emin olun. Tek yapmanız gereken ISO görüntü dosyasını sunucudaki yerel depolamaya veya paylaşılan bir depoya kopyalamak. Ardından ISO’yu Mount-DiskImage ile bağlamak için PowerShell’i kullanabilirsiniz. Bu işlem, Internet Explorer 11, Olay Görüntüleyicisi, Performans İzleyicisi, Kaynak İzleyicisi, Aygıt Yöneticisi, Microsoft Yönetim Konsolu (MMC), Dosya Gezgini, Windows PowerShell kullanma yeteneği sağlar İMKB ve Yük Devretme Kümesi Yöneticisi ve SQL Server Management Studio için destek ekleyecektir.

Improvements to clustering: Windows Server 2019’da kümelemeyle ilgili bazı iyileştirmeler yapılmıştır:

Reklamlar

Küme Setleri, birden fazla kümeyi gruplandırmanıza izin veren yeni bir teknolojidir. Bu kümeler yalnızca bilgi işlem ya da depolama olabilir ya da aşırı yakınsak (hem saklama hem de hesaplama) kümeler olabilir.

Dosya Paylaşımı Witness, kümeleme senaryosunda nisaba ulaşmak için kullanılabilecek bir dosya paylaşımıdır. Windows Server 2019’da iki geliştirme aldı. İlk geliştirme, Yük Devretme Kümesi Yöneticisi’nin Dağıtılmış Dosya Sistemi (DFS) kullanılıyorsa, bir dosya paylaşımına tanık oluşturmasını engellemesini sağlar.

Improvements to containers: Windows Server 2019’da yeni kapsayıcı yetenekler eklendi: Ağ kaynaklarına erişmek için grup tarafından yönetilen servis hesaplarını (gMSA) kullanabilirsiniz. Sunucu Çekirdeğinde bulunmayan uygulama programlama arayüzü (API) bağımlılıklarını çözen üçüncü bir kap görüntüsü oluşturuldu.Artık Kubernet’leri Windows Server 2019’a dağıtabilirsiniz.

Congestion control: Windows Server 2019, bir ağ tıkanıklığı kontrol sağlayıcısı olan Düşük Ekstra Gecikmeli Arka Plan Aktarımı’nı (LEDBAT) içerir. Adından da anlaşılacağı gibi, LEDBAT güncellemeleri ve yoğun ağ kullanan diğer işleri yürütmek için kullanılabilir ağ bant genişliğini bulabilir. Şebeke kullanılmadığında, tüm bant genişliğini tüketebilir. Ağ kullanımdayken, kullanıcılarınız ve uygulamalarınız için ağ gecikmeleri yaşamaması için bant genişliğinden vazgeçer.

Security enhancements: Windows Server 2019’da güvenlik için yapılan ve Windows Defender’ın sunucu işletim sistemine resmi olarak tanıtıldığı Windows Server 2016’da yapılan çalışmaları genişleten üç geliştirme vardır. Bu geliştirmeler aşağıdaki gibidir:

Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP): Anlaşılan sistemlere yanıt verebilmenin yanı sıra, bellek ve çekirdek düzeyindeki alanları hedef alan etkinliklere saldırmak için görünürlük sağlar. Aynı zamanda adli tıp araştırmalarına yardımcı olur ve sistem hakkında uzaktan veri toplamak için kullanılabilir.

Windows Defender ATP Exploit Guard: ATP Exploit Guard, Host Intrusion Prevention Systems (HIPS) ile benzer özelliklere sahiptir. Sistemleri birden fazla saldırı yönteminden korumak ve ayrıca kötü amaçlı yazılım içeren tehlikelerde sıklıkla görülen şüpheli davranışları engellemek için tasarlanmıştır. Yararlanma koruması özelliği, daha önce Microsoft tarafından sunulan daha eski Geliştirilmiş Azaltma Deneyimi Araç Seti’nin (EMET) yerini almaktadır.

Software-defined networking (SDN) enhancements: SDN alanında birkaç iyileştirme yapıldı: Güvenlikteki en büyük gelişmelerden biri, uçtan uca şifreleme sağlayan ve alt ağ bazında yapılandırılmış Şifreli Ağlar özelliğini sunarak yapılmıştır. Yüksek performanslı ağ geçitleri, ağ verimliliğinin altı kata kadar artırılmasını sağlar. Bu, bazı sistemlerin şirket içi ve diğerlerinin Azure’da bulunduğu karma senaryolar için gerçekten harika. SDN kumaş için erişim kontrol listeleri tanıtıldı ve otomatik olarak uygulanabilir. Bu, SDN’inizin güvenliğini artırabilir. Artık Hyper-V ana bilgisayarlarınız Azure Network Watcher için uygun biçimde güvenlik duvarı günlükleri oluşturabilir. Geleneksel IPv4 SDN ile mevcut tüm güvenlik özelliklerini içeren IPv6 desteği eklendi. Ayrı sanal ağların iletişim kurmasına izin verecek bir yöntem sunmak için sanal ağ eşleştirmesi başlatıldı.

Yeni PowerShell cmdlet’leri: Bu cmdlet’ler, Storage Spaces Direct’i kullanırken birim yönetimi ve performans geçmişinin alınmasını kolaylaştırır.

Depolama Geçiş Hizmeti: Depolama Geçiş Hizmeti, mevcut sunucuları veri, güvenlik ve ağ ayarları için envanterlemenize olanak sağlar ve ardından Sunucu Mesaj Bloğu (SMB) kullanarak bu ayarları yeni bir modern sunucuya geçirir. Bu bir büyük bunu bir daha yeni ve daha fazla desteklenen işletim sistemine geçişi kolaylaştırır.

Depolama Çoğaltmasında İyileştirmeler: Depolama Çoğaltması ilk olarak Windows Server 2016 Datacenter sürümünde yayımlandı ve sunucular ve / veya kümeler arasında eşzamanlı ve eşzamansız blok çoğaltmasına izin veriyor.

Sistem Trendleri: Sistem Trendleri, Windows Server 2019’daki yeni bir özelliktir. Performans verilerini ve her bir sunucudaki diğer ölçümleri analiz etmek için machine learning kullanır.

Windows Yönetici Merkezi: Windows Yönetici Merkezi, Azure Site Recovery’yi kullanarak yerel sunucunuz için kurtarma ayarlamaya, performans istatistiklerini görüntüleme, günlükleri gözden geçirme ve yapılandırma görevlerini gerçekleştirmeye kadar sunucularınızı merkezi olarak yönetmek için kullanılabilir. Windows Yönetici Merkezi, sınırlı işlevselliğe rağmen, şimdi Server 2008 R2’ye bağlanabilir. Server 2012, 2012R2, 2016, Windows 10 ve tabii ki Windows Server 2019 tamamen desteklenmektedir. Araç tarayıcı tabanlıdır ve mevcut araçları tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*