Anasayfa / Donanım / Mouse kendi kendine hareket ediyor çözümü

Mouse kendi kendine hareket ediyor çözümü

Mouse işaretçisinin kendi kendine hareket etmesi sorunu ile karşılaşıyorsanız, sorunun muhtemel sebeplerini ve çözüm yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. Touchpad kullanıyorsanız, hassasiyet ayarlarını düzenlemeniz gerekebilir. Eğer harici bir mouse kullanıyorsanız, kullandığınız zemin veya yine hassasiyet ayarlarına bağlı olarak, mouse kendi kendine hareket edebilir. Bu sorunu gidermek için kullanabileceğiniz en etkili çözümlerden bazıları aşağıdadır.

Reklamlar

1. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız dokunmatik yüzey hassasiyetinizi kontrol edin. Bazen, dokunmatik yüzey o kadar hassastır ki, fare işaretçisini ekranda hareket ettirir veya atlar. Fare tıklamaları çalışmaya başlamadan önce dokunmatik yüzey gecikmesini değiştirebilirsiniz. Bu, yazarken fare işaretçisi formunun yanlışlıkla hareket etmesini önlemeye yardımcı olur.

Ayarlar > Cihazlar > Dokunmatik yüzey > Dokunmatik yüzey hassasiyeti seçeneğine tıklayarak, hassasiyeti “Orta duyarlılık” olarak seçin. Eğer hassasiyetin çok fazla olduğunu düşünüyorsanız, düşük duyarlılık seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Reklamlar

2. Yine laptoplarda çok sık karşılaşılan bir durum. Baş parmaklarınız dizüstü bilgisayarda yanlışlıkla touchpad’e dokunuyor olabilir. Bu durumda istemsiz olarak mouse imgecinin hareket ettiğini görürsünüz. Bunu anlamak için touchpad’i tamamen kapatmayı deneyebilirsiniz.

Ayarlar > Cihazlar > Dokunmatik yüzey seçeneklerini takip ederek, özelliği kapalı duruma getirin.

3. Led’li ve Laser mouse’lar, ışık kaynağının yaydığı ışıklar ile hareketi algılarlar. Eğer mousepad’iniz veya zemin ışığı yansıtıyorsa, imgeciniz kendiliğinden hareket edebilir.

Parlak renkte zeminlerde mouse’ı kullanmayınız. Eğer mousepad yoksa koyu renkte bir altlık bularak test edebilirsiniz.

4. Son olarak, bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, mouse’un kendi kendine hareket etmesine sebep olabilir. Bu durum da çok sık karşılaşılan bir sorundur. AdwCleaner veya Zemana anti malware temizleyici ile bilgisayarınızı taramanızı öneririz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*