Anasayfa / Donanım / Bilgisayara yazıcı tanıtma nasıl yapılır

Bilgisayara yazıcı tanıtma nasıl yapılır

Bugün, bilgisayara yazici tanıtma işleminin nasıl yapıldığını resimli olarak anlatacağız. Windows 7, Windows 8, Windows 10 işletim sistemlerinde “Aygıtlar ve yazıcılar” seçeneğini kullanarak yazıcızınızı tanıtabilirsiniz.

Reklamlar

Yazıcınızı satın aldığınız zaman, yanında verilen cd ile yazıcının kurulumunu otomatik olarak yapabilirsiniz. Eğer cd’niz yoksa yazıcı yazılımınızı internetten de kolaylıkla indirebilirsiniz. Windows işletim sistemlerinde birçok printer driver’ları eklidir. Eğer yeni bir yazıcınız yoksa birçok yazıcının yüklenmesini Windows’un sunduğu seçeneklerden de yükleyebilirsiniz. Bilgisayar’a yazıcı tanıtma işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Aşağıdaki resimli anlatımı kullanarak amatör kullanıcılar dahi kolayca kurulum yapabilir.

Bilgisayara yazıcı tanıtma

Başlat’a tıklayarak “Aygıtlar ve Yazıcılar” seçeneğine giriş yapıyoruz. Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar seçeneğini de takip edebilirsiniz.

Reklamlar

aygitlar ve yazicilar

Açılan menüde “Yazıcı ekle” seçeneğine giriş yapıyoruz.

yazici ekle

Yazıcı bağlantı noktasını seçmeniz gerekmektedir. Yazıcılar genellikle usb bağlantı arayüzünü kullanır.

USB seçeneğini işaretleyerek ileriye dıklıyoruz.

Yazıcı sürücü ekleme ekranında sol tarafta üretici markasını, sağ tarafa da modelini seçerek devam edebilirsiniz. Eğer yazıcınızı listede bulamıyorsanız internetten driver indirmeniz gerekiyor.

İndirdiğiniz driver’ı “Disketi var” seçeneğine tıklayarak gösterebilirsiniz.

İşlem tamamlandıktan sonra aygıtlar ve yazıcılar ekranında yazıcınızı görebilirsiniz. Yazıcınız otomatik olarak varsayılan yazıcı olarak seçilecektir. Kurulum sırasında dilerseniz test çıktısı gönderebilirsiniz.

Yazıcınızın kurulum cd’si yoksa ve Windows driver’ları içinde aygıtınızı bulamıyorsanız, yazıcınızın driverini indirmeniz gerekiyor. Başlıca yazıcı markaları için driverları aşağıdaki linklere tıklayarak indirebilirsiniz. Arama motorlarını kullanarak, yazıcı marka modelinizi yazıp sürücünüzü indirebilirsiniz.

Hp driver için

http://www8.hp.com/tr/tr/support.html

Canon Driver için

http://software.canon-europe.com/

Xerox Driver için

http://www.support.xerox.com/support/trtr.html

Oki Driver için

http://www.oki.com.tr/support/printer-drivers/index.aspx

Diğer markalar için arama motorunu kullanmanızı öneririz. Eğer network yazıcı veya farklı türde bir yazıcıya sahipseniz, yorum alanına sorunuzu iletirseniz tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. halil can pektaş

    benim yazıcım lexmark 1190 modeli için internette arştırdım bulamadım bana yardımcı olabillirmissiniz

  2. Selami Eryılmaz

    wincor 4915xe yazıcıma driver bulamadım. Yazılımı yükleme ile ilgili yazınızı okudum. Ancak kurulum cd sini bulamıyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz. Teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*