Anasayfa / Donanım / Usb Hard Disk veya Flash Disk Nasıl Kapatılır

Usb Hard Disk veya Flash Disk Nasıl Kapatılır

Windows xp, 7 , 8 ve 10 işletim sistemlerinde, Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile Usb hard disk , flash bellek , telefon gibi çıkarılabilir diskleri kapatabilirsiniz. USB kısıtlamaları nasıl yapılır ? Resimli olarak anlatacağız. Çıkarılabilir diskler, bilgisayarlar için ciddi bir güvenlik tehditidir. Eğer herhangi bir autorun veya virüs içeriyorsa, bilgisayarınızda çalıştırdığınız anda sisteminize zarar verebilir.

Reklamlar

Bu cihazların güvenliğinden emin olmadığınız durumlarda bilgisayarınıza takmamanız en doğru harekettir. Her durumda bunu engellemeniz zor olabilir. Bilgisayarınız ortak bir alanda ise, haberiniz olmadan bilgisayarınıza flash disk veya usb hard diskler bağlanabilir. Bunu engellemenin en basit ve güvenli yolu, windows üzerinden yapacağınız ufak bir ayar ile bu tarz cihazları engellemektir. Grup policy ayarlarınızı değiştirerek , usb harici diskleri engellebilirsiniz. İşlemi yapmak için aşağıdaki resimli anlatımı kullanabilirsiniz.

Hard Disk , Flash disk vb. çıkarılabilir diskler nasıl engellenir ?

Başlat / Çalıştır’a gelerek (Windows+R kısayol) Gpedit.msc yazıyoruz. Arama alanına da yazabilirsiniz. Yerel grup ilkesi seçeneğinde aşağıdaki adımları takip edin.

Reklamlar

Kullanıcı yapılandırması / Yönetim şablonları / Tüm ayarlar

Çıkarılabilir Diskler: Okuma erişimini engelle : Bu seçeneği aktif hale getirirerek bellek içinde bulunan bilgilerin okunmasını engelleyebilirsiniz. Takılı aygıtı cihazda görürsünüz fakat tıkladığınız zaman erişim engellendi hatası alırsınız.

Çıkarılabilir Diskler: Yazma erişimini engelle : Takılan aygıtların içeriğini görmek fakat içine bilgi kopyalanmasını engellemek istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda bulunan bilgilerin dışarı kopyalanmasını engelleyebilirsiniz. Veri güvenliği için bu ayar kullanılabilir.

Aktif etmek istediğiniz seçenekten size uygun olanı seçtikten sonra çift tıklayın ve açılan ekranda “Etkin” seçeneğini işaretleyerek ayarları kaydedin.

Ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. İşlemden sonra bilgisayarınıza telefon, flash disk veya usb hard disk takarak erişim testlerini yapabilirsiniz. Usb aygıtları, bios ayarlarını kullanarak da engelleyebilirsiniz fakat bu durumda hiçbir aygıtı kullanaayacağınız için , usb kısıtlamalarında en kullanışlı yöntem budur. İşlem hakkında sorunuz varsa yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*