Anasayfa / Donanım / Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir

notebook ekran kartı

Reklamlar
 
www.ozengen.com

Kullanıcılardan çok gelen sorulardan biride Paylaşımlı ve paylaşımsız ekran kartı nedir

Ekran kartı seçimi laptop alırken çok önemlidir. Laptop alırken bu tanımlarla çok sık karşılaşırsınız. Seçim yaparken özelliklere baktığınızda Paylaşımlı ekran kartı x Mb paylaşımsız ekran kartı x mb şeklinde yazar ve bu noktada hangi ürünü seçmeniz gerektiği konusunda zorlanabilirsiniz.

Reklamlar

Özellikle amatör kulanıcıların anlayacağı bir yazı yazmak ve bu konuya net bir açıklık getirmeye çalışacağım. Öncelikle Paylaşımlı ekran Kartı mı Yoksa paylaşımsız mı seçilmesi gerekiyor derseniz Seçiminiz Paylaşımsız ekran Kartı olmalıdır.

Paylaşımlı Ekran Kartı :  Ekran Kartının Anakart Modeliyle Tümleşik (Birleşik) Yani Entegre Olan Ekran Kartlarıdır. Bu Tarz Kartların Anakart Üreticisi Tarafından Onboard Olarak Üretilen Kullanılan Durumdur. Paylaşımlı Hafızalı Ekran Kartlarında, Anakartta Entegre Olan Ekran Kartı Bellek İhtiyacını Bilgisayarın Kendi RAM ‘inden Karşılar. Grafik kullanımınızda ram daha yüksek performansta çalısır ve bilgisayarınızın genel performansı düşer.

Paylaşımsız Ekran Kartı: , Ekran Kartı Anakartta Entegre (Tümleşik, Birleşik) Değildir Demektir. Kısacası Harici bir ekran kartı var anlamına gelir. Oyunlarda ve ekran kartını kullanan yazlımlarda daha yüksek performans almanız anlamına gelir ve kesinlikle tercih edilmelidir.

Kısaca özetlemek gerekirse Eğer Oyun ve grafik ağırlıklı bir bilgisayar alacaksanız Harici ekran kartı yani paylaşımsız ekran kartı. Office uygulamaları ve internet kullanımı için alıyorsanız paylaşımlı ekran kartını tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. 

Umarım Yazımız faydalı olmuştur. www.ozengen.com

Reklamlar

3 yorum

  1. kardesim peki paylaşımlı ekran kartını değiştirme gibi bi lüksümüz varmı ?

  2. Bu bilgi herkese lazım olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*