Anasayfa / Donanım / Wi-Fi 6: 802.11ax standardı özellikleri ve farkları

Wi-Fi 6: 802.11ax standardı özellikleri ve farkları

Nedir bu Wi-Fi 4 – 5 – 6 ? Dediğinizi duyar gibiyiz. Wi-Fi 6, 802.11ac’den daha hızlı bağlantı sağlayan bir kablosuz ağ standardıdır. Toplu kullanım alanları gibi kalabalık ağ kullanımının olduğu alanlarda, daha iyi performans sunan bir standarttır. 2019 yılı ile birlikte artık cihazlarımızda kullanmaya başlayacağız.

Reklamlar

Eskiden kablosuz ağ standartları “802.11ax” gibi isimlendirirken, artık yeni sürüm numaralarına sahipler. Bu kafa karıştırı isimler yerine, daha kolay anlaşılabilir sürüm numaralarına geçildi.

  • Wi-Fi 1 , 1999 yılında piyasaya sürülen 802.11b (Resmi değil)
  • Wi-Fi 2 , 1999 yılında piyasaya sürülen 802.11a (Resmi değil)
  • Wi-Fi 3 , 2003 yılında piyasaya sürülen 802.11g (Resmi değil)
  • Wi-Fi 4 , 2009 yılında piyasaya sürülen 802.11n standardıdır
  • Wi-Fi 5 , 2014 yılında piyasaya sürülen 802.11ac standardıdır
  • Wi-Fi 6 , 802.11ax olarak da bilinen yeni sürümdür 2019

Wi-Fi Alliance tarafından yapılan açıklamaya göre, telefon, tablet veya bilgisayarlarda hangi Wi-Fi teknolojisine sahip olduğu, kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılabilmesi gerekiyor. Bu yüzden yeni sürüm numaralarını yeni cihazlarda daha sık görebilirsiniz.

Reklamlar

Wi-Fi 6’nın farkları nedir ?

Her yeni kablosuz ağ standardı daha hızlı veri transfer hızı sunuyor. Tek bir cihaza sahip bir Wi-Fi modem kullanıyorsanız, Wi-Fi 5 ile karşılaştırıldığında maksimum potansiyel hızların Wi-Fi 6 ile karşılaştırıldığında %40 daha yüksek olması gerekiyor. Temel olarak, aynı radyo frekansında daha fazla veri toplanır. Bu sinyalleri kodlayan ve kodunu çözen çipler daha güçlü olmaya devam ediyor ve ekstra işleri halledebiliyor. Bu yeni standart, 2,4 GHz ağlardaki hızları bile artırıyor.

TWT “hedef uyanma süresi” özelliği sayesinde, tablet, telefon ve dizüstü bilgisayarlarınızda daha uzun pil ömrü sunuyor.

Kablosuz ağlar çok yoğun kullanılan ağlarda genellikle yavaşlama göstermektedir. Örneğin; havaalanı, otel, AVM veya kalabalık ofislerde Wi-Fi 5 standardında yavaşlama sorunları yaşanırken, 802.11ax yani yeni Wi-Fi 6, bu konuda yardımcı olacak birçok yeni teknolojiyi içeriyor. Wi-Fi 6’nın çok sayıda bağlı cihaza sahip sıkışık alanlarda her kullanıcının ortalama hızını “en az dört kat” artıracağı söyleniyor.

Wi-Fi 6 ağ yavaşlamalarını nasıl önlüyor ?

Wi-Fi 6 artık bir kablosuz kanalı çok sayıda alt kanala bölebiliyor. Bu alt kanalların her biri farklı bir cihaza yönelik verileri taşıyabilir. Bu, Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim veya OFDMA olarak adlandırılan bir şeyle teknoloji ile gerçekleştiriliyor. Wi-Fi erişim noktası aynı anda daha fazla cihazla konuşabilir. Wi-Fi 6, cihazların kablosuz erişim noktasına aynı anda yanıt vermesini sağlayan geliştirilmiş çok kullanıcılı MU-MIMO sürümüne sahiptir.

Telefonun, tabletin Wi-Fi sürümünü nasıl öğrenebilirim ?

Cihazınızı özelliklerini incelerken, Wi-Fi kanalları veya Wi-Fi özellikleri ekranında cihazın wifi standartlarını görebilirsiniz. Her zaman sürüm numarası yazmayabilir fakat yazımızın başında belirttiğimiz gibi ağ standardından sürüm numarasını öğrenebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, kablosuz ağlarda gönderenin de alıcının da en yeni nesil Wi-Fi’yi desteklemesi gerekir. Başka bir deyişle, telefonunuzda Wi-Fi 6 performansını istiyorsanız, hem kablosuz bir yönlendiriciye (erişim noktası) hem de Wi-Fi 6’yı destekleyen bir akıllı telefona ihtiyacınız olacak. Özellikle telefon üreticilerinin bu teknolojinin reklamını çok abartılı olarak yapacağını düşünüyoruz fakat eğer bu standardı destekleyen bir modeme sahip değilseniz, telefonunuzun desteklemesi birşeyi değiştirmeyecektir.

Wi-Fi 6 hakkında sorularınızı yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. kimsenin bilmediği özellikleri yazmışsınız bu siteyi seviyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*