Anasayfa / Donanım / “Bootmgr is Missing” Hatası Kesin Çözüm

“Bootmgr is Missing” Hatası Kesin Çözüm

bootmgr

Reklamlar

Windows Vista, Windows xp , Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde karşılaşılan “Boot is missing” ve “Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL” hatasını aşağıdaki çözüm yöntemlerimizi doğru bir şekilde uygulayarak kesinlikle çözebilirsiniz. İşletim sisteminin önyükleme bölümünde oluşan hasarlardan dolayı bu hata meydana gelmektedir. Virüs, zararlı yazılımlar, elektrik kesintisi veya ani bilgisayar kapatmaları hatanın en önemli sebeplerindendir.

Hatayla karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken;

Reklamlar
  • Bilgisayarınıza USB disk veya CD-DVD olmadığından emin olun.

Bilgisayarınıza bağlı herhangi bir usb , cd sürücü varsa ilk açılışta bu sürücüden boot edildiği için hatayla karşılaşabilirsiniz. Usb’de unutulan bir flash bellek sisteminizin açılışını engeller. Hatanın en çok karşılaşılan ve en basit çözümü olan hatası budur. İşlemlere başlamadan önce bu kontrolü yapınız.

Windows onarma yöntemini deneyin.

windows onarma

  1. Öncelikle bilgisayarınıza işletim sistemi yükleme cd’nizi takın.
  2. CD veya DVD’den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
  3. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri‘yi tıklatın.
  4. Bilgisayarınızı onarın‘ı tıklatın.
  5. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows’un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri‘yi tıklatın.
  6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Bilgisayarınızı onarın‘ı tıklatın.
  7. Onarmak istediğiniz işletim sistemini tıklatın ve sonra İleri‘yi tıklatın.
  8. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda, Başlangıç Onarma‘yı tıklatın.

Hiren boot ile sistem onarma

Daha önceki yazılarımızda hiren boot cd ve usb bellek nasıl oluşturulduğunu anlatmıştık. Bu anlatıma sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Hiren boot içinde bulunan Bootmgr yazılımını kullanarak hatayı giderebilirsiniz.

Bootrec.exe aracı ile sorunu çözme

Bootrec.exe aracını kullanarak onarma işlemi yapabilirsiniz.Windows Vista veya Windows 7 ortamını DVD sürücüsüne yerleştirin ve bilgisayarı başlatın.

Sorulduğunda bir tuşa basın. Dili, saati, para birimini, klavyeyi veya bir giriş yöntemini seçin ve sonra İleri’yi tıklayın. Bilgisayarınızı onarın’a tıklayın.

Onarmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve sonra İleri’yi tıklayın. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut İstemi’ne tıklayın. Bootrec.exe yazın ve Enter tuşuna basın.

Yukardaki işlemlerden biriyle hatayı çözebilirsiniz. işlemleri yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa hard disk’iniz ile alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sorunu çözme konusunda sorun yaşayan kullanıcılar yorum atarsa tekrar yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin. Ozengen.com Bootmgr eksik hatası çözümü 2015

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Kardesim ben pc ye format atarken geldi bu hata basima windows utimate 32bit yukluydu bende yukty dedim windows ultimate 64 bit yukled sonra bootmgr is missing hatasi geldi ne yaptiysam duzeltemedim system recorvy optimize gelince windows 7 cikmiyor bende oyuzden baslangic onarmada yapamiyorum nasil duzwlte bilirim yardimci olursaniz sewinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*