Anasayfa / Donanım / Laptop Modelini Nasıl Öğrenebilirim
Sponsorlu Bağlantılar

Laptop Modelini Nasıl Öğrenebilirim

Laptop’unuzun modelini nasıl öğrenebilirsiniz ? Laptop bilgisayarlarda driver yükleme, yazılım yükleme, bilgisayar özelliklerini öğrenme gibi birçok sebepten dolayı cihazın modelini öğrenmeniz gerekebilir. Model bilgileri eğer görünür bir alandaysa direk görebilirsiniz fakat bazı durumlarda etiketler çıkmış olabilir veya göremeyeceğiniz alanlara etiketlenmiş olabilir. Bu tarz durumlarda cihazın modelini öğrenmek için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Genellikle laptop model bilgileri şu alanlarda olur;

  • Lcd panelin sağ altında,
  • Lcd panelin sağ üstünde,
  • Touchpad’in sağında veya solunda,
  • Kasanın altında
  • Batarya altında

laptop model ögrenme

Kasada bütün alanlara bakmanıza rağmen hala model bilgisi göremiyorsanız birkaç küçük yazılım veya yöntem kullanarak tam model bilgilerini öğrenebiliriz. Bunun için Windows’un Directx tanım aracını kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Başlat menüsüne tıklayıp arama bölümüne veya çalıştır alanına “Dxdiag” yazıyoruz.

dxdiag

Açılan menüde sistem sekmesinde; Sistem üreticisi , Sistem modeli ve Bios versiyonu gibi laptop hakkında merak ettiğiniz bütün bilgileri görebilirsiniz. Sistem modeli cihazın üretici tarafından verilmiş olduğu model bilgisidir. Ekranda gördüğünüz bilgiler  “Acer Aspire 5755G” model bilgisayara ait olduğunu görebilirsiniz.

notebook model

Driver ve yazılım araması yaparken model bilgilerine sahip olarak bu aramaları yapmak kesin sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Örneğin ; Ekran kartı driver’ı arıyorsam “Aspire 5755G vga driver” yazarak kesin bir sonuç ekde edebilirim. Bu tarz yüklemelerde “Aspire 5755g support” yazarak üretici sitesine de erişebilir, tüm yazılımları toplu halde kolaylıkla indirebilirsiniz. Yaşadığınız sorun veya sormak istediğiniz sorularınızı yorum olarak bizlere iletirseniz daha detaylı konularda yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*