Anasayfa / Bilişim / “Https Sitelere” Giremiyorum Sorunu Çözümü

“Https Sitelere” Giremiyorum Sorunu Çözümü

Son zamanlarda kullanıcılardan “Https” protokollü sitelere giriş sorunu hakkında sorular gelmekte. Öncelikle Https nedir ? ne amaçla kullanılır sorularına cevap vermeye çalışalım. HTTPS, “HyperText Transfer Protocol Secure” terimlerini ayrı ayrı ele alalım. Hypertext, bir web sitesinin kod veya eklenti gerektirmeyen, metin, tablo veya resim gibi içeriklerini açıklar. aynı kelime HTML’de de bulunmaktadır. (HyperText Markup Language)”Secure“, HTTP ve SSL/TLS protokollerinin birleşimini temsil eder. Bu protokoller web’de gezinme dışında e-postalar, anında mesajlaşma ve voip gibi içeriğin de şifrelenmesinde kullanılır.

Reklamlar

Https hizmetini bütün siteler sunmadığı için özelliği açma veya kapatma gibi bir durum yoktur fakat sadece Https protokollü sitelere giriş yapmak istiyorsanız Chrome , Mozilla gibi tarayıcılarda eklenti kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Şimdi asıl konumuza gelelim. Tarayıcılarınızda Https sitelere erişemiyorsanız aşağıdaki çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Öncelikle Windows güvenlik duvarı ve Firewall’larınızı kapatarak tekrar deneyin.

Reklamlar

Başlat / Denetim masası menüsüne giriş yapın.

denetim masası

Sistem ve güvenlik seçeneklerinden , Windows güvenlik duvarı seçeneğine girin

güvenlik duvarı

Açılan sayfadan Windows Güvenlik Duvarı’nı etkinleştir veya devre dışı bırak menüsüne girin.

güvenlik etkinleştir

Windows güvenlik duvarı’nı kapat seçeneğini işaretleyin.

güvenlik kapat

Yukardaki ayarları yaptıktan sonra tamam’a tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Denetim masası / İnternet seçenekleri‘ne giriş yaparak Güvenlik sekmesi altında bulunan güvenlik düzeyini düşürerek tekrar deneyin.

internet ozellikleri

Son olarak aynı ayarlarda bulunan “Gizlilik” sekmesinden bağlanamadığınız siteleri güvenli sitelere ekleyerek tekrar deneyin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra sorun giderilecektir. Eğer hala sorun devam ediyorsa kullandığınız tarayıcı ve bağlantı sorunu yaşadığınız internet sitesini bizlere iletirseniz kontrol ederek tekrar yardımcı olmaya çalışabiliriz. Bu tarz sorunlar genellikle Firewall ayarlarını yapılandırdıktan sonra çözülmektedir. Modem , Router veya Fortinet gibi cihazlarda Firewall kapatarak mutlaka denemenizi öneririz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Merhabalar. Bilgisayarımda çoğu siteye giremiyorum, özellikle film sitelerine. Bazı sitelerde “https” yaptığım zaman giriş yapılabiliyor, bazen bozuk görüntü de olsa açılıyor site ancak bazen “https” ye rağmen giremiyorum bilgisayara format attım, çeşit çeşit eklentiler kurdum falan filan, ne yaptıysam olmadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*