Anasayfa / Bilişim / Güvenli Sifre Nasıl Olusturulur

Güvenli Sifre Nasıl Olusturulur

Güvenli Şifre Olusturma yolları – Güvenli şifre nasıl oluşturulur

Facebook veya mail hesaplarınıza kırılması zor şifreler oluşturarak hesabınızı güvenli hale getirmek istiyorsanız bu yazı tam size göre..

Reklamlar

Oluşturduğumuz bu parolanın gücünü koruması ise, onu diğer hizmetlerde kullanmıyor olmamıza bağlı.

Peki her hizmetiniz için güçlü bir parola oluşturup, onları nasıl aklınızda tutabilirsiniz? Bu yazımızda hem güçlü, hem de akılda kalması kolay parolalar oluşturmanın yollarını sizlerle paylaşacağız.

Reklamlar

Güvenli bir parolanın özellikleri

Bu maddeleri artık ezberlemiş olabilirsiniz, ancak yine de hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyoruz.

– En az 8 karakterden oluşmalı.

– Doğum gününüz, telefon numaranız, eşinizin ismi, kullanıcı adı gibi tahmin etmesi kolay bilgiler içermemeli.

– Sözlükteki bir kelime olmamalı.

– @#$%^& gibi özel karakterler içermeli.

– Büyük ve küçük harfleri beraber kullanmalı.

“Temel parola”

Bir temel parola kullanma fikri yeni olmasa da parolalarınızı hatırlamanızı kolaylaştırabilir. Güçlü bir temel parola için bilinen kelimeleri biraz değiştirebilirsiniz (1 yerine !, s yerine $kullanmak gibi). Ardından bu parolanın sonuna kullandığınız hizmetin adını ekleyebilirsiniz.

Sevdiğiniz kitaptan faydalanın

Sevdiğiniz kitaplardan bir tanesini seçin, rastgele bir sayfasını veya sevdiğiniz bir paragrafı açın. Şimdi bir kelimeyi seçin. Kelimenin bulunduğu sayfa sayısı, satır sayısı ve kelimeyibirleştirerek güçlü bir parola oluşturabilirsiniz. Sayfa numarası yerine paragraf numarasını da kullanabilir, örneğin kelimenin satırdaki kaçıncı kelime olduğunu da parolanıza ekleyebilirsiniz. Örneğin 70. sayfadaki ”sahneden” kelimesini seçtiğinizi ve bu kelimenin 9. satırda bulunduğunu düşünün. Bu şekilde 70sahneden9 gibi bir parola oluşturabilirsiniz. Parolanızı güçlendirmek için aralara farklı karakterler de eklemeyi unutmayın. 70$sahneden%9 gibi.

Seslilerle oynayın

Sevdiğiniz bir cümledeki seslileri ortadan kaldırarak ve bunu parolanızın sadece bir kısmında yaparak tahmin etmesi gerçekten güç parolalar oluşturabilirsiniz. Bir temel parolakullanıyorsanız, hizmetin ismini parolanıza eklerken hizmetin adındaki sesli harfleri de kaldırabilirsiniz.

Klavye düzenleri kullanın

Parolanızı oluştururken klavyeniz üzerinde örneğin “L” harfini çizdiğinizi düşünün. Bu sayede tamamen rastgele harflerden oluşan parolalar oluşturabilirsiniz.

Bir cümlenin ilk harflerini birleştirin

Hatırlaması kolay bir cümle seçin ve onun her kelimesinin ilk harfini bir kenara yazarak parolanızı oluşturun.

Boşluklar ekleyin

Farkında olmayabilirsiniz ancak birçok hizmet, parolalarında boşluk karakterini kullanmanıza izin veriyor. Bununla birlikte boşluk kullanmanız halinde bazı hizmetlerde sorunyaşamanız da mümkün. Hizmetin parolalarda boşluk karakterine izin verip vermediğini deneyin, veriyorsa hesabınız için ek bir koruma katmanı oluşturabilirsiniz.

Ozengen.com

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*