Anasayfa / Donanım / Bilgisayar Acılmıyor Sorunu Cözümleri

Bilgisayar Acılmıyor Sorunu Cözümleri

 

Reklamlar

Günümüzde hemen her evde bulunan bilgisayarlar beraberinde sorunları da getiriyor. Bilgisayarınızı açtığınızda yavaşlama, bazı bölümlerin hata vermesi vs gibi sorunlar yaşadığınızda hemen paniklemeyin. Bu yazıda olası bilgisayar sorunlarıve çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın güç düğmesine bastınız, ancak açılmıyor. Böyle bir PC’le karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken şey sakin olmak. PC’ler birçok bileşenden meydana gelen modüler bir yapıya sahip olduğundan, sorunun bunlardan birinde olması muhtemeldir. Bu parçayı bulup onarmak veya değiştirmek PC’nizi hayata geri döndürecektir, ancak tüm mesele bu parçanın hangisi olduğunu bulmaktan geçiyor.

Reklamlar

Soruna sistematik olarak yaklaşmanızı öneriyoruz: Gözlemleyerek başlayın ve bileşenleri eleyerek devam edin. Merak etmeyin, bir PC’yi onarmak için mühendis olmanıza gerek yok. Yapacaklarınız, muhtemelen beklediğinizden çok daha kolay olacak.

Makalemizde ciddi donanım sorunlarının üstesinden nasıl gelebileceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağız. PC’nizi tekrar çalışır hale getirmek için büyük bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok.

PC güç sorunları

PC’nizin açılmamasına neden olan birçok sorun olabilir. Güç sorunları kulağa en kötüsü gibi gelebilir ancak bu tür sorunları anlamanın yolu kolaydır.

Bilgisayarınızı açtığınızda hiç bir ışık yanmıyor, fanlar dönmüyorsa ve açılış bip sesini duymuyorsanız güç PC’nize ulaşmıyor demektir. Bu yolu izleyin: Klavye, fare ve monitör dışındaki tüm çevre birimleri sökün ve bunların doğru olarak bağlandığından emin olun. Güç kablonuzun düzgün bir şekilde bağlandığından, prizde elektrik olduğundan ve PC’nizin güç anahtarının açık olduğundan emin olun.

Uzatma kablosu kullanıyorsanız, PC’nizi direkt olarak ana prize bağlamayı deneyin.

Evinizin ana sigorta kutusunu kontol edin ve sigortaların çalıştığından emin olun. Bazı PC’ler güç kaynağı ünitesinden önce, güç prizine yakın bir yerde bir sigortaya sahipler. Bunu da kontrol edin. Tüm zayıf noktaları gözden geçirdikten sonra PC’niz hala açılmıyorsa, bir sonraki adıma geçmelisiniz.

Güç kaynağı

Dahili kablolarda meydana gelen sorunlar, PC’nizin açılmama sorununa sıklıkla yol açabilmektedir. Isının neden olduğu genleşme veya sarsıntılar, bağlantıları birbirinden ayırabilir.

PC’nizin kasasını açın ve güç kablolarının, özellikle de anakarta bağlı olan kabloların sağlam olarak takılı olduğundan emin olun. Kasanızın ön yüzündeki güç düğmesini anakarta bağlayan kabloyu da inceleyin. Bu kablonun hangisi olduğundan emin değilseniz, anakartınızın kılavuzunu gözden geçirin.

Kartlarınızın ve bellek modüllerinizin doğru bir şekilde takıldığından da emin olun. Yerinden oynayan kartlar PC’nizin açılmasına engel olabilir.

Bunun ardından CPU’nuzu koruyan heatsink ve fanı gözden geçirin, doğru bir şekilde hizalandığından emin olun. Heatsink, CPU’nuzun üzerine sıkı bir şekilde oturmuş durumda olmalıdır. Doğru bir şekilde takılmamış heatsink, PC’nizin açılmasını engelleyebilir.

Teşhis

Bu ayarlamalar ve testlerden sonra PC’niz hala açılmıyorsa sıra potansiyel sorunları kontrol etmeye geliyor. Bozuk bir güç kaynağını denetlemenin iki yolu var. Varolan güç kaynağını çıkartıp farklı bir güç kaynağı deneyebilirsiniz. İkinci yol olarak bir güç kaynağı sınama cihazı satın alabilirsiniz.

Güç kaynağını değiştirmenize rağmen PC’niz çalışmadıysa, hala bir güç düğmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda alternatif bir güç kaynağı anahtarı satın almanız gerekebilir.

Yukarıdaki tüm olasılıkları elediyseniz ve PC’niz hala açılmıyorsa anakartınızın veya CPU’nuzun yanmış olması muhtemeldir.

Bip seslerine dikkat edin

Makineniz açıldığında farklı bir davranış sergilediğini farkedebilisiniz. PC’niz açılabilir, ardından bir bip sesi çıkartıp hiçbir şey yapmaksızın kalabilir.

Anakartınız açıldığında kendini ve bağlı donanımları test eder. Eğer her şey yolundaysa kısa bir bip sesi gönderir ve sabit diskiniz dönmeye başlar, işletim sistemi devreye girer.

Eğer POST adı verilen bu testlerde sorun çıkarsa farklı uzunluklarda bip sesleri duyarsınız.

Yeni donanım

Beklenmedik bir bip sıralaması duyuyorsanız, bunun nedeni birkaç farklı şey olabilir. PC’nize son zamanlarda yeni bir donanım eklediyseniz, sorunun bu olması muhtemeldir. PC’nizin gücünü kesin ve tüm kabloları ve kartları yeniden takın. Yeni bileşeni PC’nize takarken bağlantılardan biri sökülmüş olabilir.

Bunu denediyseniz, bu kez yeni donanımı sökmeyi deneyin. Bu bileşen video kartı gibi PC’nizin çalışması için gerekli bir donanım ise, önceki çalışan bir donanımla değiştirin. Kasayı kapatın ve PC’yi çalıştırın.

Eğer PC’niz hala çalışmıyorsa, bileşenlerden biri zarar görmüş olabilir. BIOS üreticinizin ismini ve bip seslerinin uzunluklarını bir yere not edin. Örneğin video sisteminde meydana gelen bir sorun Award BIOS’da bir uzun ve iki kısa bip olarak temsil ediliyor.

POST bip kodlarının kapsamlı bir listesini BIOS Central’da bulabilirsiniz.

Grafik kartı sorunları

Video kartlarının bozulması, modern sistemlerde sıklıkla rastlanan bir durum. Video kartınız bozulduğunda tüm sisteminiz ölmüş gibi görünebilir.

Açılıştaki bip seslerini takip etmeniz bir sonuca varmanıza yardımcı olabilir, ancak sorunun video kartınızda olup olmadığını anlamak için başka yollar da var. Birçok durumda makineniz açılma sürecini tamamlayıp işletim sistemini yükleyecektir. PC’niz sizden bir kullanıcı adı ve parola girmenizi bekliyor olabilir.

Bu durumun üstesinden gelmek ise basit: Başka bir video kartı takın. Bunun son model bir kart olmasına gerek yok, eski PC’nizden söktüğünüz bir video kartını kullanabilirsiniz.

Sürücü sorunları, en sıkıcı bilgisayar sorunları arasında bulunuyor. Eğer doğru adımı doğru zamanda atmazsanız, bu sorunlar tekrar tekrar başınızı ağrıtabilirler. Birçok sürücü sorununda PC’niz açılacaktır ve POST testini geçecektir. Sorun işletim sisteminiz yüklenmeye başladığında ortaya çıkabilir. İşletim sistemi eğer hiç yüklenmiyorsa, bu bozuk bir boot sektörüne işaret etebilir.

Şüphelenmeniz gereken diğer noktalar

İşletim sisteminiz yüklenmeye başlıyorsa ancak kilitleniyor veya sürekli PC’yi baştan başlatıyorsa bunun nedeni bozuk sürücüler, bozuk DLL’ler, kayıt defteri sorunları veya aygıt çakışması olabilir.

Son zamanlarda yeni bir donanım eklemediyseniz ve tüm dahili kartlarınız ve kablolarınız düzgün bir şekilde takılıysa, yazılımsal bir sorundan şüphe edebilirsiniz. Bu durumda yapacağınız ilk şey, sürücünüzden önemli verileri kurtarmanızdır.

Sabit diskinizde bir sorun varsa ve sorun verilerinizi bozacak kadar büyük boyutlu ise tüm sabit diskiniz hasar görmüş olabilir. Sürücünüzü biçimlendirip Windows’u yeniden yükleseniz bile, küçük bir çizik ileride birçok soruna yol açabilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

41 yorum

 1. Yaa ben bilgisayarı açıyorum hiç bi sorun yok ama açılıyor ışıkları filan yanıyor ama ekran simsiyah hiçbişey görünmüyor karanlık ne yapablrm ??

 2. Eren Derğirmencioğlu

  aynen abimn kisi bi le öyle

 3. Benim bilgisayarim açiliyor ama şifremi girince hatali şifre diyor ve accont.live.com.a muracat diyor ne yapmam geregir.

 4. Ben bilgisayarı actıgimda bir kere ötüp hic acilmiyor lutfen acil yardim

 5. Benim dizüstü.Açtığım zaman başlangıc kısımları düzgünce açılıyor sonra siyah ekran geliyor ve bi pencere çıkıyor pencerede "Windows gezgini yanıt vermeyi kesti" diyor.Yardım edin lütfen.

 6. Benim pc acilio sesleride normal ama ekrandaki asus yazisi gitmiyo hic biyere giris yapamiyorum yardim edin.lutfeenn

 7. Bnm pc deki sıkıntı c disketindeki dosyaları gözden geçiriyo ama % 5 den sonra yeniden başlatıyo klavyeyide okumuyo bilen varsa acil yardım etsin lutfen

 8. Benim pc de bip sesi çıkmıyor güç dugmesine basınca kasadan cızırtılı sesler cikiyor monitor işiği yanip sonuyor ama acilmiyor lutfen yardim edin

 9. Yaa benim bilgisayar açılırken hata veriyor error ctrl alt delete off diyor

 10. Bakiniz bende ASUS Laptop Kullaniyorum Bende Windows logosundan sonra bisi gelmiyodu bunun cozumunde para olacak maalesefki bilgisayarinizin ana karti yada harddiski yanmis olabilir

 11. Ben im bilgisayarım hiç açılmıyor Ğüç gelince anakarın ışığı yanıyor ama ekran kartının ışığı yandıktan sonra yavaş yavaş sönüyor Ne yapmam lazım

 12. Ramın düzgün Takıldığını kontrol et..

 13. vy be halettikten sonramı söylğyorsun 😀

 14. bilgisayarım asus ve dizüstsü.Şarj aleti bozuldu.Ve bilinmeyen bir mağazadan şarj aleti aldım.Taktıktan birkaç dakika sonra Pc kapandı.Şuan pc açma düğmesine basınca 1-2 saniye açma işlemlerini gerçekleştiriyor fakat bir anda pc kapanıyor.Sizce şarj aleti pc'yi yakmışmıdır?(pc hiç açılmıyor açılma ekranına geçer geçmez kapanıyor

 15. Benim Bilgisayarim açılmıyor.leptop bilgisayar. Sadece yanıyor sarjinii baktığımda ise bip die ses geliyor ne yapmalıyım? Lütfen biri cvp yazsın!

 16. Allah sendenrazi olsun bikac gun once bitane bir flash takmistim onu cikardim oldu cok saol

 17. Benim bilgisayarda ekranın ışıkları yanıyor. Ama başlat düğmesine bastığımda calismiyor. Ekranda sorun yok.

 18. Bilgisayarimin FAN'ı 2 3 aydir bozuk ve en fazla 1 saat kalabiliyor. Fakat son gunlerde bilgisayar acildiktan sonra ekran bir an siyah oluyor, sol tarafi beyazimsi ve saniyesinde geciyo tekrar geliyo her saniye oluyor. Bugün de bilgisayar acilmamaya basladi. Normalde bataryasinin omru bitti o yuzden sarj ile bilgisayari aciyoruz ama fişleri taktigimizda şarjin isigi yanmiyor ve bilgisayar acilmiyor nolur yardim..

 19. Abi benim bilgisiyarım açılıyor ama Windows’un başlatma kısmında kalıyo klavyede bi tuşa basınca ötüyor

 20. Benim bilgisayarım masaüstü açıyorum casper yazısı gözüküyor sonra windows logosu falan gözükmeden direk Windows Failed To Start diyo sonra bişeyler daha yazıyo file sonra başka şeyler de yaziyo insert windows installasion CD or flaş diyo napabilirim windows sildim diye dusunuyorum

 21. Ya benimki açılık birden kapandı napmalıyım

 22. Acma kapama dugmesi aciliyor ama ekran acilmiyor sanki elektirik gitmiyor

 23. Bilgisayarim çöktümü acil yardım istiyorum oturum vee parola istiyooo ve pc en yakın sersisten yardım almam gerektiği yazıyor napmaliyim

 24. Ya benim bilgisayarim donuyodu yeniden başlattım ve dondu kaldi lacivertimsi-siyahimsi bi ekran geldi karsima ekranda sadece ok görünuýo napicammm

 25. Benim problemim şu bilgisayarımı açıyorum fanlar dönüyor cd okuyucu çalışıyor(açabiliyorum yani) fakat ne ışığı yanıyor ne de monitörde görüntü oluyor

 26. Benimkinde Windows logosu çıkıyor ama sonra da ekran siyah oluyor

 27. Kasa açılmıyor hiç ışık ses hiç bir şey yok lütfen yardım .

 28. Güzel Patlaşımlar için Teşekkürler

 29. Merhaba benim bilgiayar acildikdan sonra solust kosede küçük alt cizgi isareti yanip sonuyor windovs acilmiyor kendi kendine tekrar kapanıyor yardimci olurmusunuz

 30. Benim pc açma kapama düğmesine bastığında açılır gibi oluyor ama geri tık diye kapanıyor nedi nedir içini güzelce temizledm birkaç kez böyle açılır kapanır gibi oluyordu birkaç denemeden sonra açılıyordu ama şimdi açılır gibi oluyor ama geri kapaniyor

 31. Pc casper tmmı omdan sonra Casper yazısı çkıkoypr düğmeye ilk bastığımda sonra hiç bir yere geçiş yapmkyor lendini yeniden başlatıyor

 32. tt esports challenger ultimate ışıklı klavye aldım.
  Üzerinde kendi hafızası ve ses kartı mevcut.
  PC başlatılırken USB ayırıp tekrar takmak gerekiyor.
  Aksi takdirde açılışta sihah ekran üzerine açılış yazıları gelmiyor ekran anakart logosunda donuyor.

 33. Sa kardeş pc açtım sorun yoktu sonra bi reset attım pc habire kendini yeniden başlatmaya başladı sonra başlangıç onarmamı yoksa normal başlatmı diye seçenek geldi normal başlata tıkladım mavi ekran verdi ondan beri açılmıyor fiş takıp çıkartıyom düğmeye basıyom arada bir bi ışık geliyo (1 sn lik mavi ışık ) sonra yine açılmıyor ne yapmalıyım ? Şimdidien teşşekkürler 🙁

 34. Merhaba pc me windows 10 a yukseltme diye bir guncelleme geldi bende onayladim pc guncelledi ve pc yeniden baslatilacak dedi baslattiktan sonra %100 olana kadar beklemem gereken bir ekran cikti bu arada bilgisayarimin sarji bitti.daha sonra bilgisayarimi acmaya calistigimda herzamanki asus yazisi cikiyor ve acilmiyor 5 saniyede bir pc ayni islemi tekrar ediyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*