Anasayfa / Donanım / Laptop Webcam Sorunları Çözümü

Laptop Webcam Sorunları Çözümü

kamera sorunları

Reklamlar

Bilgisayar webcamkamera sorunlarını nasıl çözeceğinizi anlatalım. Webcam arızalarının birçok nedeni olabilir. elimizden geldiğince bütün ihtimalleri ele almaya çalışacağız. Masaüstü bilgisayarlarda çözüm yöntemlerini uygulamak biraz kolaydır fakat özellikle laptop’larda işlemler biraz daha zor olabilir. Donanımsal müdahale gerektiren durumlarda yetkili servislerden destek almanız gerekebilir. Yazımızı okuyarak en azından arıza tespitini yapabilirsiniz.

Kamera arızaları ve çözüm yolları

Bazı laptop modellerinde kamera açma kapama tuşları vardır. FN + kombinasyonları ile kamera simgesinin bulunduğu tuşlara basarak kameranızı açıp , kapatabilirsiniz.

Reklamlar

Kamera yazılımı yüklü olmadığı için çalışmıyor olabilir. Bilgisayarım’a sağ tıklayıp / Özellikler / Aygıt yöneticisi menüsüne girerek;

görüntüleme aygıtları

Görüntüleme aygıtlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir seçenek yoksa ve sarı ünlem işareti ile belirtilmiş bir donanım aygıtı yoksa muhtemelen kameranız arızalıdır.

Harici webcam kullanıyorsanız Usb kablosunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Laptop kullanıcıları için ekranın ön panelini açarak kamera kablolarını kontrol etmek gereklidir.

Eğer kameranız yüklü ve herhangi bir sorun görünmüyorsa geriye son bir ihtimal kalmaktadır. Kullanmış olduğunuz yazılımda kamera aygıtınız seçili değil.  Her yazılımda menüler farkı olduğu için sizlere kullanıcıların en çok tercih ettiği görüntülü görüşme programı olan Skype’da kameranın nasıl seçileceğini anlatalım.

Skype / Araçlar / Seçenekler Menüsünden

Görüntü ayarlarına giriş yapın.
skype webcam

Görüntü ayarlarında web kamerası bölümünde kameranızın seçili olması gerekiyor. Eğer kameranız görünmüyorsa kamera yazılımı kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Laptop kullanıcıları Google arama motoruna laptop markasını yazarak ilgili yazılımları indirebilirler. Örneğin: Acer Aspire 5755g Driver yazmanız durumunda acer support sayfasına yönlendirileceksiniz.

Sorunu gideremeyen arkadaşlar uzaktan yardım talebinde bulunursa yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

9 yorum

  1. dell laptop kamera görünmüyor. aygıt yöneticisi açılmıyor.sorunu düzeltemedim.

  2. Sorunu gideremeyen arkadaşlar uzaktan yardım talebinde bulunursa yardımcı olabiliriz. demişsiniz rica etsem yardımcı olabilirmisiniz

  3. benim vep kameram kayboldu açamiyorum yardımcı olurmusunuz.

  4. bendede bu sorun var nasil olacak

  5. sony vaio ne aygıt yöneticisinde ne de Skype da kamera görünmüyor lütfen yardımcı olur musunuz

  6. benim laptop sony vaio ne aygıt yöneticisinde ne de Skype da kamera görünmüyor lütfen yardımcı olur musunuz

  7. selamun aleykum kardeşim.ben çözemiyorum sorunu..uzaktan yardım konusunda neler yapabiliriz.acil cevap

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*