Anasayfa / Bilişim / “Wi-fi Bağlanamıyorum” Sorunu Çözümü

“Wi-fi Bağlanamıyorum” Sorunu Çözümü

Günümüzde en çok kullanılan bağlantı olan, Wifi ağları hakkında bağlantı sorunlarına değineceğiz. Son zamanlarda kullanıcılardan “Wifi – Kablosuz ağıma bağlanamıyorum” şeklinde birçok sorular almaktayız.

Reklamlar

Konuyu Android , iPhone ve Windows işletim sistemi olmak üzere 3’e ayırmamız gerekiyor. Öncelikle en çok karşılaşılan sorunlardan başlayarak çözüm yöntemlerini anlatmaya çalışalım.

  • Bağlantı kuramadığınız ağa farklı bir cihaz ile bağlanıp ağın çalışır durumda olduğundan emin olun. Genel bir sorun varsa cihaz ayarlarınızı değiştirmenize gerek kalmayacaktır.
  • Anlık sorunlarda eğer modeminize ulaşabiliyorsanız, Kablolu ağ veya DSL modeminizi prizden çıkarıp yeniden takın. Bu esnada Telefon, bilgisayar veya tabletinizi yeniden bağlatın.
  • iPhone telefonlarda Ağ Ayarlarınızı sıfırlayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya dokunun. Bu işlem, daha önce kullandığınız Wi-Fi ağlarını ve parolalarını, hücresel ayarları, VPN ve APN ayarlarını da sıfırlar.
  • Telefonunuzun tasarruf modunda olmadığından emin olun. Ayarlar / pil tasarruf modu seçeneğini takip ederek kontrol edin veya cihazınızı şarja takarak tekrar deneyin.
  • Bluetooth bağlantınızı kapatarak tekrar deneyin. Frekans kaynaklı sorunlar yaşanabilir.
  • Cihazınızın Mac adresi aralığı engelli olabilir. Bunun için , Ayarlar / Hakkında / Donanım bilgisi yolunu takip ederek “Wifi mac adresini” öğrenebilirsiniz. Bu adresi ağda yetkili kişilerle paylaşarak kontrol ettirebilirsiniz..
  • Herkese açık kablosuz internet yayını yapan lokasyonlarda, anlık olarak çok fazla kişi bağlantı yapıyorsa, ağ maksimum kullanıcı sayısına ulaşmış olabilir. Bunu tespit etmenin en iyi yolu farklı ağlara giriş yaparak test etmek olacaktır. Genellikle bu tarz noktalar hatanın kendilerinden kaynaklandığını kabul etmezler.

En çok karşılaşılan sorunlardan biri’de şifre değişimleri sonrası veya network yapılarının değişmesi sonrası cihazınızda eski bilgilerin kayıtlı olmasıdır. Bu ve benzeri bağlantı sorunları için kablosuz ağı cihazımızın hafızasından silerek tekrar bağlantı kurmamız gerekiyor.

Reklamlar

Android wifi ağı nasıl kaldırılır ?

Android cihazlarda ağı kaldırmak için “Ayarlar / Wifi” seçeneğine giriş yapıyoruz.

Burada bağlı olduğumuz ağa dokunuyoruz ve açılan ekranda “Unut” seçeneğine tıklıyoruz.

İşlemden sonra ağ kaldırılmış olacaktır. Doğru olduğundan emin olduğumuz şifre ile tekrar giriş yapmayı deniyoruz.

iPhone wifi ağı nasıl kaldırılır ?

Ayarlar > Wi-Fi seçeneğne giriş yapıyoruz.

Bağlı bulunduğumuz ağın hemen yanında bulunan simgeye tıklayarak “Bu ağı unut” seçeneğine tıklayarak ağı kaldırıyoruz.

Windows işletim sistemlerinde wifi ağı nasıl kaldırılır ?

Bilgisayarımızın sağ alt’ında bulunan network simgesine sağ tıklıyoruz. “Ağ ve Paylaşım merkezi’ni Aç” seçeneğine giriş yapıyoruz.

sınırlı ağ

Sol tarafta bulunan Kablosuz ağları yönet ‘e tıklayın

ağ için kaydedilen ayarlar

Silmek istediğimiz ağ bağlantısını seçerek hemen üst bölümde bulunan “Kaldır” seçeneğine tıklıyoruz. Ağı cihazn hafızasından silmiş olacaksınız. Tekrar bir ağa bağlan diyerek bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.

Umarım sorununuzu çözemenizde faydalı olmuşuzdur. İnternet bağlantı sorunu, ihtimali çok olan sorunlardan biri olduğu için , kesin bir çözüm sunmak biraz zor fakat yukardaki işlemleri denedikten sonra mutlaka sorunun kaynağını bulacağınızı düşünüyoruz. Bunun haricinde merak ettiğiniz sorular için yorum gönderebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. wifi sorunu çözüldü sagolun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*