Anasayfa / Donanım / iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Çözümü

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Çözümü

iPhone , telefonlarda kronik bir sorun olan ve neredeyse tüm modellerinde karşılaşılan “Dokunmatik ekran çalışmama” sorunu için bir anlatım yayınlayacağız. Burada anlatacağımız dokunmatik ekran çalışmama sorunu donanımsal bir arıza değildir. Anlık olarak dokunmatik ekranın cevap vermemesi ile ortaya çıkmaktadır ve yazılımsal olarak sorun çözülmektedir.

Reklamlar

Telefon dokunmatiği çalışmadığı zaman ekran koruyucunuzu açamadığınız ve şifrenizi giremediğiniz için telefona hiçbir müdahale şansınız kalmıyor. Diğer akıllı telefonlarda batarya çıkarıp takarak telefonunuzu resetleyebilirsiniz fakat iphone telefonlarda böyle bir şansımız malesef yoktur. Bu durumda yapmamız gereken tek işlem telefonu resetlemektir. Telefonu resetledikten sonra eğer donanımsal bir arıza yoksa, dokunmatiğiniz çalışmaya devam edecektir. Bu anlık dokunmatik arızaları genel bir arıza olduğu için telaş yapmanıza veya cihazınızı servise götürmenize gerek yoktur.

iPhone nasıl resetlenir ?

Dokunmatik çalışmadığında telefonununuzu yeniden başlatmak için “Ses kısma + Home + Power” tuşlarına aynı anda basınız. Telefonunuzun ekranı kapanana kadar tuşlara basılı tutmaya devam edin.

Reklamlar

iPhone resetleme

Ekran kapandıktan sonra cihazınız yeniden başlayacaktır. “Ses kısma + Home ” kısayol tuşları ile ekran kapatma menüsünü’de getirebilirsiniz fakat ekranı kaydıramadığınız için işlem başarısız olacaktır. Bu işlemden sonra çalışmadıysa aşağıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

 1. Aygıtınızda kılıf veya ekran koruyucusu varsa bunu çıkarmayı deneyin.
 2. Ekranı yumuşak, hafif ıslatılmış, tüy bırakmayan bir bezle temizleyin.
 3. Aygıtınızın fişini prizden çıkarın.
 4. Telefonunuzu yeniden başlatın.

 

iPhone 6 ve sonrası modeller için dokunmatik duyarlılık ayarlarını yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Ayarlar / Genel / Erişebilirlik / 3D Touch ayarlarına girerek duyarlılık ayarlarını yapılandırabilirsiniz. iphone resetleme tuş kombinasyonu.

 

Reklamlar

21 yorum

 1. Allah razı olsun daha yeni aldım telefonu kalp krizinden gidicektim neden oluyor bi bilginiz var mı

 2. Herşey siliniyor mu acaba

 3. Teşekkürler dostum telefon çalıştı

 4. semih iletişim biga

  Merhaba. Arkadaşım teşekkürler

 5. bunu yazan arkadaş sen harika bi detaysın

 6. gardaş sagolasın walla oldu.deli olmustum açılmıyordu..allah razı olsun senden

 7. projeksiyon lambası

  Benim telefonumun da ekranı kırıldı, özel servis bir miktar ücret karşılığı değiştirelim dedi. verdim parasını da alırken kontrol etmedim. gece fark ettim ekranda basmayan yerler var. tekrar versem düzeltebilir mi yoksa yeniden ekranın değişmesi mi gerekir?

 8. RAMAZAN ÇİFTÇİ

  telefonumun dokunmatigi çalışmıyor resetledikten sonra yine çalışmıyor garanti süresi doldugundan birşey yapamıyorum yardımcı olur musunuz ne yapabilirim?

  • Bende de aynı sorun var
   itunes üzerinden yedekleme yapıp geri yükledim olmadı
   telefonu sıfırlayıp baştan kurdum olmadı
   itunes üzerinden sıfırlayıp temiz kurulum yaptım yine olmadı
   fiziksel bir sorun olduğundan şüpheleniyorum ancak; öyle olsa hiç çalışmaz. Benimki kafasına göre 1 saat çalışıyor 2 dakika çalışmıyor ya da 3 dakika çalışıp yarım saat çalışmıyor

 9. Çok işime yaradı teşekkürler!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*