Anasayfa / Donanım / Ekran kartı sıcaklık nasıl kontrol edilir

Ekran kartı sıcaklık nasıl kontrol edilir

Ekran kartı, bilgisayar performansınıza direk etki eden en önemli donanım parçalarından biridir. Sıcaklık, ekran kartınızın performansını ciddi oranda düşürür. Güçlü bir performans alabilmek için, iyi bir ekran kartına sahip olmak yeterli değildir ve bunun yanında iyi bir soğutma sistemine de ihtiyacınız vardır.

Reklamlar

Peki ekran kartının sıcaklığı nasıl kontrol edilir ? Ekran kartı sıcaklığı kaç derece olmalı ? Bugün, bu sorulara cevap vereceğiz. Öncelikle ekran kartı sıcaklığını kontrol edebilmek için GPU temp yazılımını kullanacağız. Bu ücretsiz araç sayesinde ekran kartınızı sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartı sıcaklığını nasıl görebilirim ?

GPU Temp yazılımını indirmek için tıklayın

Reklamlar

Yazılımı yükleyin ve çalıştırın. (Windows 10 sistemlerde yönetici olarak çalıştırın) Yazılımı çalıştırdıktan sonra sensör ekranında, ekran kartı modelinizi ve sıcaklık derecesini görebilirsiniz.

Ekran kartının sıcaklık değişimini, grafiksel olarak da görerek, hangi işlemden sonra arttığını filtreleyebilirsiniz.

Ekran kartı sıcaklığı maksimum kaç derece olmalı?

Maksimum sıcaklık, ekran kartı modelinize göre değişiklik gösterebilir fakat genel olarak grafik kartları;

  • Boşta iken 30 °C ile 40 °C arasında
  • Yük altında 60 °C ila 85 °C arasında çalışabilir.

Üst düzey ekran kartları 95 °C – 105 °C arasında bir maksimum sıcaklığa sahiptir. Bu derecelere ulaşan sıcaklıklarda, sistem zarar görmemek için otomatik olarak kapatılır. Eğer ekran kartınızı zorlayacak bir yazılım veya oyun çalıştırıyorsanız, aşırı performans zorlamaları sonucu ısınma sorunu olması çok normaldir.

Isınmadan dolayı bilgisayarınız kapanırsa, bir süre cihazınızı dinlendirin. Bu durum çok fazla tekrarlanırsa, ekran kartınızda donanımsal sorunlar oluşabilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*