Anasayfa / Donanım / Laptop Kapağı Kapattığımda Kapanmasın Uyku Ayarları

Laptop Kapağı Kapattığımda Kapanmasın Uyku Ayarları

Laptop kapağını kapattığınızda veya güç düğmesine bastığınızda kapanmasını istemiyorsanız veya bu ayarı kullanımınıza göre kişiselleştirmek istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Kullanıcılar genellikle laptop’a 2. mönitör taktığı zaman , hem laptop ekranının hemde harici ekranın aynı anda çalışmasını istemezler. Bu durum kullanım sırasında da sorun yaşatabilir. Kapağı açık bir notebook masada oldukça fazla yer kaplamaktadır. Bu durumda yapmamız gereken en pratik işlem laptop’un kapağını kapatarak işlemlerimize harici ekran üzerinden devam etmek olacaktır. Bu işlemi yapmak için de güç düğmesi ayarlarımızı yapılandırmamız gerekmektedir. İşlemi Windows 7-8 ve 10 bilgisayarlarda yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe işletim sistemleri için ayrı resimli anlatım yapılmıştır.

Reklamlar

Windows güç seçeneklerini nasıl ayarlarım ?

Denetim masası / Donanım ve ses / Güç seçenekleri seçeneklerini izleyerek açılan menüde “Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin” seçeneğine tıklıyoruz.

Reklamlar

Güç düğmeleri tanım ekranı açılacaktır. Burada ; Güç düğmesine bastığımda. Uyku düğmesine bastığımda. Kapağı kapattığımda gibi 3 farklı seçenek vardır. Örnek olarak kapağı kapattığınızda ekranın açık kalmasını sağlamak için aşağıdaki ayarı uygulayın.

Uyku olan ayarları hiçbir şey yapma olarak değiştirin.

Ayarları kaydedip laptop kapağını kapattığınızda, cihazınızın çalışmaya devam ettiğini göreceksiniz.

İngilizce işletim sistemlerinde; Hardware and sound / Power options / System settings adımlarını takip ederek sol menüde Choose what closing the lid does seçeneğine tıklayın.

Açılan ekranda yukarıda yaptığımız işlemdeki gibi “When I close the lid” seçeneğini “Do nothing” olarak değiştirin. Ayarlar tamamlanmış olacaktır.

Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemlerinde menüler aynıdır. Gelişmiş ayarlardan , güç planları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İşlem hakkında sorun yaşayan kullanıcılar yorum atarsa yardımcı olabiliriz. Windows uyku modu ayarları hakkında sitemizde arama yaparak diğer makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*