Anasayfa / Donanım / Bilgisayarda ssd var mı nasıl anlarım

Bilgisayarda ssd var mı nasıl anlarım

Bilgisayarınızda SSD disk var mı ? varsa hangi model SSD disk var ? Bu gibi bilgileri öğrenebilmek için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Bu sayede ssd disk ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

SSD (Solid State Disk) diskler, genellikle üst seviye bilgisayarlarda kullanılıyor. Pahalı bir teknoloji olduğu için eski model cihazlarda genellikle sonradan takılmaktadır. Özellikle 2. el bilgisayar satışlarında satıcılar, cihazda ssd disk olduğunu söylüyorsa, bunu teyit etmek için bu işlemleri uygulayabilirsiniz.

SSD disk var mı nasıl öğrenilir ?

Bilgisayarım’a sağ tıklayıp özelliklere giriş yapın. Açılan sistem ekranından “Aygıt yöneticisi” seçeneğine tıklayın.

Reklamlar

aygit yoneticisi

Aygıt yöneticisi ekranında Disk sürücüleri seçeneğine tıklayın.

Açılan listede, cihazda takılı olan tüm diskleri görebilirsiniz. Yeni model bilgisayarlarda genellikle iki adet disk olduğu için burada iki disk modeli görebilirsiniz.

Diskin özelliklerini öğrenmek için disk modelini alıyoruz.

ssd disk anlama

Disk ekranında görülen disklerin modelini Google’a yazıyoruz.

Arama sonuçlarında diskin özellikleri ve detaylarını görebilirsiniz. Örnekte gördüğünüz SH103S3120G model disk, 120 GB kingston marka bir SSD disk. Arama sonuçlarında da ilk sırada bu bilginin çıktığını görüyoruz.

ssd var mı arama

Bu yöntem ile diskinizin SSD olup olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Emin olmak ve fiziki olarak görmek istiyorsanız cihazınızın içini açmanız gerekecektir. Laptopların içini açmak ve disk alanına ulaşmak biraz daha zor bir işlemdir. İşlem hakkında sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. Merhabalar. Kullandığım programların çeşitliği ve boyutu nedeniyle 128gb SSD yetersiz gelmektedir. daha yüksek kapasiteli bir SSD ile değiştirmem gerektiği söylendi. Varolan SSD MZFLV128 NVMe PCIe M.2 128GB, fakat 256 GB pahalı geldi. Marka önemli midir? Herhangi bir markanın SSD si bilgisayar performansımı düşürür mü? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • Serkan Çataltaş

      M2 SSD’lerde marka, sizin farkedebileceğiniz bir performans farkı yaratmaz. Uygun fiyatlı herhangi bir ürünü alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*