Anasayfa / Donanım / Cpu ‘L1 L2 L3’ Cache Nedir Nasıl Öğrenilir

Cpu ‘L1 L2 L3’ Cache Nedir Nasıl Öğrenilir

İşlemcilerde karşımıza çıkan L1, L2, L3 cache bellek nedir ? İşlemcinin Cache belleği nasıl öğrenilir ? Sorularınıza cevap vereceğiz.

Reklamlar

Cache bellek nedir ?

İşlemcide bulunan cache bellek, isminden de anlaşılacağı gibi bir sonraki yapacağınız işlemi tahmin etmeye çalışıp, bu bilgileri hafızasında tutarak daha hızlı açmanızı – görüntülemenizi sağlayan , işlemcilerde gömülülü statik ramlerin değerlerinden oluşur.

Bir yazılımı çalıştırdığınız zaman öncelikle L1 ve L2 cache belleğe atar. Eğer bu yazılımı çok sık kullanmaya başladıysanı son olarak L3 cache belleğe atarak burada saklanır. Bu yüzden genellikle L3 bellekler diğerlerine göre daha yüksek boyuttadır. Tabi mimariye göre değişiklikler olabilir. Önbellekler ram ile karıştırılmamalıdır. Önbellek ram’e göre daha hızlı performans sunar. İşlemci seçimi yaparken cache bellek değerlerine de önem vermeniz performans açısından ciddi bir hız sunacaktır.

Reklamlar

L1, L2, L3 cache nasıl öğrenilir ?

Windows 8 sonrası işletim sistemlerinde “Görev göneticisini / Performans” sekmesinde işlemci hakkında birçok detayı görebiliyorsunuz fakat önceki sürümlerde bu bilgileri görebileceğiniz bir alan yoktur. Bilgileri öğrenebilmek için ekstra yazılımlar kullanmamız gerekecektir.

BurnInTest ve Cpu-z yazılımları ile değerleri kolayca öğrenebilirsiniz.

Cpu-z yazılımını indirmek için tıklayın.

BurnInTest yazılımını indirmek için tıklayın.

Cpu-z yazılımında “Caches” sekmesini kullanarak tüm değerleri görebilirsiniz.

Cpu cache

BurnInTest yazılımında “System information“seçeneğini kullanarak L1, L2 ve L3 cache miktarlarını görebilirsiniz.

L1 L2 L3 cache

Eğer yeni bir bilgisayar alacaksanız, işlemcinin tam modelini üreticinin sayfasına yazarak , işlemciler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Hızlı bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız, işlemcinizi seçerken bu verileri dikkate almanızı öneririz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*