Anasayfa / Donanım / Modem yeniden başlatma nasıl yapılır

Modem yeniden başlatma nasıl yapılır

Websiteler çok yavaş yükleniyorsa veya video izlerken çok fazla donma yaşıyorsanız, modeminizi yeniden başlatmak en temel sorun giderme yöntemi olabilir. Wi-Fi veya internet bağlantı sorunlarını çözmek için ilk denenmesi gereken şeylerden biridir. Modemi yeniden başlatınca modeminizdeki yazılım kapanır ve yeni bir durumda yeniden başlatılır. Modeminizi yeniden başlattığınızda, İnternet servis sağlayıcınıza (ISS) yeniden bağlantı kurmayı dener. Eğer sabit bir ip adresine sahip değilseniz, modemi yeniden başlattıktan sonra dış ip adresiniz otomatik olarak değişmektedir.

Reklamlar

Modemi yeniden başlatmanın en kolay yolu, power soketini çıkarıp takmaktır. Eğer modem sizden uzak bir yerdeyse, modem arayüzüne giriş yaparak, yazılım üzerinden yeniden başlatabilirsiniz.

Modem arayüzünüze giriş yapın.

Reklamlar

Yeniden başlatma menüsü genellikle sistem araçları altındadır. Örnek görselde TPLINK modem yeniden başlatma menüsünü görebilirsiniz.

Sistem araçları > yeniden başlat seçeneğini kullanarak TPLINK modemleri yeniden başlatabilirsiniz. Modemin açılması yaklaşık 2-3 dk sürmektedir.

Airties modemlerde “Araçlar > Yeniden başlat” seçeneğini kullanarak cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Birçok modemde, arayüz benzer olduğu için, arayüze giriş yaptığınız zaman yeniden başlatma seçeneğini bulabilirsiniz. Eğer kullanıcı adı şifre veya arayüze girişte sorun yaşıyorsanız, ilk yöntemde olduğu gibi power soketi çıkarıp takabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*