Anasayfa / Donanım / Bilgisayar Ram’i kaç gb nasıl öğrenilir

Bilgisayar Ram’i kaç gb nasıl öğrenilir

Bilgisayar’ınızda kaç gb ram (memory) var olduğunu, boş slot olup olmadığını veya kullandığınız ram’lerin kaç mhz. olduğunu öğrenmek için makalemizi inceleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın hızına doğrudan etki eden ram ( memory) hakkında istediğiniz bütün bilgilere sahip olabilirsiniz.

Reklamlar

Ram‘inizin bellek boyutunu ve mhz özelliklerini öğrenmek birçok konuda işinize yarayabilir. Örneğin; laptop’unuzun ram’ini arttırmak istiyorsunuz. Bu durumda size iki bilgi gereklidir;

  1. Bilgisayarınızda boş slot var mı?
  2. Mevcut raminiz kaç MHz.?

Bu bilgileri öğrenmenin birçok yolu vardır. Kullanıcılar genellikle bu bilgileri almak için cihazın içini açmaktadır. Cihazınızın içini açarak ram bilgilerini öğrenebilirsiniz fakat bu yöntem biraz daha işleri zorlaştırmaktadır. Üstelik ram’inizi çıkarırken veya takarken yaptığınız bir hata, parçanın bozulmasına neden olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için, Windows 8 ve üzeri işletim sisteminin sunduğu performans ekranını kullanabilirsiniz. İşlem için ekstra herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yoktur. Windows 8 altı sistemler için alternatif yöntemlerimizi kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Ram öğrenme ve boş slot kontrolü nasıl yapılır ?

CTRL + ALT + Delete tuş kombinasyonuna basarak Windows görev yöneticisini açıyoruz.

Görev yöneticisi ekranında Performans sekmesine , oradan da Bellek / Memory seçenene tıklayın.

Bu ekranda bellek boyutunuzu , MHz. bilgisini ve aktif olarak kullanılan bellek miktarı gibi memory hakkında detaylı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cihazınızda kullanılan memory slotları hakkında bilgi almak için “Kullanılan slotlar” seçeneğinin üstüne gelin.

Burada takılı olan memory bilgilerini görebilirsiniz. Ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere 2 adet slot aktif ve 8X2 GB 1600 MHz özellikli belleklere sahip

Eğer eski sürüm bir işletim sistemine sahipseniz, bu işlem için yazılım kullanmanız gerekecektir. Burningtest , CPU-Z , Everest gibi yazılımları kullanarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*