Anasayfa / Donanım / Klavye Türkçe Nasıl Yapılır
Sponsorlu Bağlantılar

Klavye Türkçe Nasıl Yapılır

klavye-turkce-yapma

Windows xp, Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde klavye’nizi Türkçe’ye çevirmek aşağıdaki ayarları takip edebilirsiniz. Fiziki olarak Türkçe bir klavyeye sahip olmanıza rağmen , klavye sistem ayarlarınızda farklı bir dile ayarlanmış ise tuşlara bastığınız zaman farklı semboller görebilirsiniz. Bu tarz sorunlar yaşamamak için klavye ayarlarınızı Türkçe Q olarak belirleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Klavye ayarlarında kısayol olarak Alt + Shift tuşlarına aynı anda basarak farklı diller arasında arasında geçiş yapabilirsiniz. (İngilizce -> Türkçe gibi) Ctrl + Shift tuşlarına aynı anda basarak ise aynı dil için farklı düzenlere geçiş yapabilirsiniz. (Türkçe F -> Türkçe Q)

Windows 10 ‘da klavye nasıl türkçe yapılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Denetim masası\Bölge ve Dil seçenekleri\Dil ayarları (Control Panel\Clock, Language, and Region\Language) seçeneklerini takip edin.

Açılan ekranda seçili klavyenizi görebilirsiniz. Ayarlar seçeneğine tıklayarak diller arası klavye düzenlerini de görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

windows-10-klavye

Windows xp , 7 ve 8 klavye ayarları nasıl yapılır ?

Başlat seçeneğine tıklayarak arama kutusuna  intl.cpl yazın veya Denetim Masası\Saat, Dil ve Bölge\ Klavyeleri veya diğer giriş yöntemlerini değiştir seçeneğine giriş yapın.

Açılan menüde Klavye ve Diller’den Klavye değiştir‘e tıklayın

klavye değiştir

Ekle butonuna tıklayıp Giriş dili ekle menüsünden eklemek istediğiniz klavyeyi bulup işaretleyerek tamam’a basın

Son olarak Varsayılan giriş dili olarak kullanmak istediğiniz Klavye dilini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

giriş dili

Not: Dil çubuğunu görev çubuğunda görüntülenir. Fare işaretçisini bu çubuğunun üzerine getirdiğinizde, etkin klavye düzenini tanımlayan bir araç ipucu görünür. Burada bulunan kısayolu kullanarak da klavye ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Çok teşekkürler İşe yaradı

Bir Yorum Yazın