Anasayfa / Donanım / RAW ham olmuş diskler nasıl kurtarılır kesin çözüm

RAW ham olmuş diskler nasıl kurtarılır kesin çözüm

Merhaba arkadaşlar raw (ham) olmuş diskleri kurtarmak ve içindeki verilerinizi kurtarabilmek için aşağıdaki çözüm yöntemlerimizi kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak raw disklerinizi çalıştırabilirsiniz. Yöntemler kesinlikle denenmiş ve başarılı sonuç alınmıştır.

Reklamlar

Peki raw disk nedir ? Raw, fat, ntfs gibi dosyalama sistemi bulunmayan disk sürücüsü anlamına gelir. Diskinizi partition veya mbr tablolarının bozulmasından dolayı diskler raw biçimine dönüşebilir. Kurtarması biraz zahmetlidir fakat diskin kurtarılma ihtimali yüksektir.

Raw diskleri kurtarma süresi, diskin boyutuna göre uzun sürebilir. Örneğin 1 TB bir diski kullanabilir duruma getirmek için 6-7 saat gibi bir süre gerekebillir. Bu süre içinde cihazınızı kapatmamalı ve herhangi bir kesinti olmaması gerekmektedir. Aksi durumda disk kurtarılamaz duruma gelebilir. işlemlere başlayalım.

Reklamlar

Bilgisayarım’a sağ tıklayıp yönet seçeneğine giriş yapın.

Açılan ekranda ” disk yönetimi” seçeneğine giriş yapın. Kurtarmak istediğiniz diske sağ tıklayıp “Sürücü harfi ve yolu değiştir” seçeneğine tıklayın ve disk harfini K olarak değişirin.

Başlat çalıştır’a giriş yaparak veya arama alanına CMD yazarak komut satırı ekranına giriş yapın.

Açılan ekrana aşağıdaki komutu yazın. İşlem süresi disk boyutunuza göre değişiklik göstermektedir. Bu işlemin tamamlanmasını bekleyiniz.

chkdsk k:/r  

Eğer bu işlemden sonra verilerinizi kurtarmadıysanız veya diske giriş yaparken hata aldıysanız CheckDrive programını kullanabilirsiniz. Bu yazılım sayesinde raw disklerinizi kurtarabilirsiniz. Chkdsk işlemine göre daha başarılı sonuç vermektedir.

Programı indirmek için tıklayın.

Açılan ekranda Free download seçeneğine tıklayarak yazılımı ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra raw disklerinizi tarayarak kurtarmayı deneyebilirsiniz. İşlemler hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bizlere gönderebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*