Anasayfa / Donanım / Yeni telefon ilk şarj nasıl yapılmalı

Yeni telefon ilk şarj nasıl yapılmalı

Yeni bir telefon aldınız zaman, telefonun nasıl şarj edilmesi gerektiğini bilmiyor musunuz ? Sıfır telefonlar kutudan çıkarıldığı zaman ortalama %50 şarjı dolu olarak gelir. Peki bu şarjı bitirmek mi gerekir yoksa bitmesini beklemeden şarja takmalı mıyız ?

Reklamlar

Eskiden, yeni alınan telefonun 12 saat şarjda kalması gerektiğine dair bilgiler vardı. Eski telefon bataryaları ve yeni batarya teknolojisi arasında ciddi farklar olduğunu düşünürsek, bu bilgiler de tarih oldu diyebiliriz. Artık bataryalar oldukça iyi teknolojilere sahip şekilde üretiliyor. Bataryalarında tıpkı telefonlar gibi akıllı hafızaları var desek yanlış olmaz sanırım.

Bataryanızın kullanım süresini uzatmak ve sağlıklı kullanmak, sadece ilk şarjı doğru yapmanıza bağlı değil tabiki. Telefon kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktalara dikkat ederek telefon batarya ömrünü ciddi derecede uzatabilirsiniz.

Reklamlar

Yeni alınan telefon nasıl şarj edilmeli ?

1.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi telefonunuzu açtığınız zaman ortalama %50 şarja sahiptir.

Telefonu alır almaz şarja kesinlikle takmayın. Öncelikle cihazınızı kullanarak şarj seviyesini %20’lerin altına düşürün. Şarjınızı düşürdükten sonra cihazı kapatarak kapalı şekilde ortalama 4-5 saat şarjda bırakabilirsiniz.(hızlı şarj özelliği olan cihazlarda bu süre daha kısa olabilir) Bu süre içinde telefonu açmamanız ve şarjdan çıkarmamanızı tavsiye ederiz.

2.

Cihazınızı şarjdan çıkardıktan sonra

şarj seviyesi %10’ların

altına düşürene kadar kullanın ve tekrar kapalı olarak şarj edin. Bundan sonraki aşamalarda telefonunuzu normal olarak şarj etmeye ve kullanmaya devem edebilirsiniz. Batarya kullanımınız ile ilgili istatistikleri kullanarak arka planda şarjınızı tüketen uygulamaları tespit edebilirsiniz. Bu istatistik ekranında arka planda çalışarak çok fazla şarj tüketen uygulamalar varsa ve bu uygulamalar çok fazla gerekli değilse cihazınızdan kaldırmanızda fayda var. Özellikle Facebook uygulaması çok gereksiz bir pil tüketimine sebep olmaktadır.

Başka nelere dikkat etmeliyiz ?

İlk şarj kadar, uzun süreli kullanımda bataryanızı nasıl kullandığınız da önemlidir. Doğru kullanım hakkında aşağıdaki maddelere dikkat edin.

  1. Telefonunuzu şarja taktığınız zaman tam dolum olmadan kesinlike şarjdan çıkarmayın. Telefonu ara ara şarja takmanız bilinenin aksine zararlı değildir fakat burada önemli olan kriter tam dolum yapılmasıdır.
  2. Telefonunuzu aşırı sıcak ortamlarda tutmamaya özen gösterin. Batarya, 0 °C derecede %6, 25 °C derecede %20 ve 40 °C derecede %35 kayıpla karşılaşılabilir.
  3. Kullandığınız kapak veya kılıf, cihazınızın ısınmasını sağlıyorsa bu kılıfı kesinlikle kullanmayın.
  4. Bataryanız %0’a düşmeden mutlaka şarja takın.  Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80’e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Bu yüzden gün içinde telefonunuzu şara takarak tam dolum yapmanız zarardan çok fayda sağlayacaktır.
  5. Cihazınızı kesinlikle güneş ışığına maruz olacak ortamlarda bırakmayın.

Bu maddelere dikkat etmeniz halinde, bataryanızı maksimum verim alacak şekilde kullanabilirsiniz. Bunlar haricinde çok fazla işlem yapmanıza gerek yoktur.

Sonuç olarak telefon bataryalarının belirli bir kullanım ömrü vardır. Önemli olan bu süre içersinde fayda almaktır. Ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, bir süre sonra bataryanızı değiştirmeniz gerekecektir. Bu süre, kullanımınıza göre değişiklik göstermektedir.

Bataryalar ve şarj konusunda arama yaparak diğer makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

5 yorum

  1. Abi ben 3 ay oldu olacak telefon Casper Via A3 ilk şeyi şuan yapsam olurmu hala

  2. Çok faydalı oldu kardeşim emek vermişsin
    Teşekkürler. Yüreğine sağlık..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*