Anasayfa / Donanım / Lityum iyon piller içinde neler var neden patlar ?

Lityum iyon piller içinde neler var neden patlar ?

Lityum-iyon piller genel olarak çok güvenilirdir. Çok nadiren üreticiler pil sorunlarından dolayı ürünlerini geri çeker. Yakın zamanda Samsung Galaxy Note 7 ve HP notebook’lar patlama ve ateş alma şüphesi ile geri çağırılmıştı. Peki lityum iyon piller neden patlar ? Lityum iyon pillerin içinde neler var ? Şarj edilebilir lityum-iyon piller, dizüstü bilgisayarınızın, telefonunuzun, tabletinizin ve hemen hemen sahip olduğunuz diğer tüm modern cihazlarda kullanılmaktadır. Bu pil teknolojisine biraz yakından göz atalım.

Reklamlar

Lityum iyon pilin içinde neler var?

Pillerin neden ateş aldığını veya patladığını anlamak için, içinde neler olduğunu iyi bilmek gerekir. Her lityum-iyon pilin içinde, iki elektrotun temas etmesini önleyen ince bir “mikro delikli” plastik levha ile ayrılmış iki elektrot (pozitif yüklü katot ve negatif yüklü anot) vardır. Bir lityum iyon pili şarj ettiğinizde, lityum iyonları katottan elektrikle, ayırıcıdaki mikro deliklerden ve elektrik ileten bir akışkandan ve anottan itilir. Batarya boşaldığında, bunun tersi anottan katoda doğru akan lityum iyonlarıyla olur. Dizüstü bilgisayarınıza güç veren tepki budur. Akıllı telefonlarda bulunanlar gibi küçük piller, genellikle sadece tek bir lityum iyon hücreye sahiptir. Dizüstü bilgisayarlardakiler gibi daha büyük piller normalde 6 ile 12 arasında lityum-iyon hücreye sahiptir. Elektrikli otomobil’de bulunan bataryalar, yüzlerce hücreye sahip olabilir.

Lityum iyon piller neden patlar ?

Lityum-iyon pilleri bu kadar faydalı yapan şey, aynı zamanda onlara ateş alma veya patlama kapasitelerini veren şeydir. Lityum, enerji depolamakta gerçekten çok başarılıdır. Bir damlama gibi serbest bırakıldığında, gün boyu telefonunuzu güçlendirir. Hepsi tek seferde serbest bırakıldığında ise pil patlayabilir.

Reklamlar

Çoğu lityum-iyon pilin patlama nedeni, kısa devre problemleri oluyor. Katot ve anot’u ayıran plastik ayırıcı arızalandığında bu maddelerin temas etmesine neden olur. Bu ikisi bir araya geldiğinde, pil aşırı ısınmaya başlar. Bu durum patlama ve ateş alma gibi sorunlara neden olur.

Pillerin patlamasının başlıca nedenleri:

  1. Tasarım ve üretim hataları
  2. Düşme, aşırı ısınma
  3. Kalitesiz şarj cihazı sorunları

Lityum-iyon piller güvenli ve gelişmiş bir teknolojidir. Herhangi bir batarya patlamasının haber olması, bunun ne kadar nadir olduğunu göstermektedir. Pil üreticileri, pillerin bozulmasını önlemek veya en azından bir hatanın neden olabileceği hasarı azaltmak için birçok güvenlik önlemleri almaya devam ediyor. Lityum iyon piller hakkında daha fazla bilgi için diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*