Anasayfa / Donanım / Hard Disk’ten Ses Geliyor Sebebi Nedir

Hard Disk’ten Ses Geliyor Sebebi Nedir

Harddiskler genelde neredeyse sessiz çalışan donanımlardır. Fakat bazı durumlarda verilere erişim sırasında yumuşak tarzda klik sesi ya da tıkırtılar yapabilirler.

Bunlar son derece normaldir fakat bu tarz seslerin daha şiddetlileri harddisklerde boy gösterdiğinde tehlike çanları çalıyor anlamına gelir.

Reklamlar

Harddiskinizden daha önce duymadığınız sesler kulağınıza gelirse ve bu sesler sırasında sisteminizde kilitlenmeler- donmalar ortaya çıkarsa harddiskiniz arızalanıyor demektir.

Tüm elektronik ve mekanik araçlarda olduğu gibi hardisklerinde bir çalışma ömrü vardır. Ayrıca harddiskler çarpma, elektrik kesintisi, sarsıntı gibi dış etkenlerden de çabuk etkilenir yapıdadırlar. Ortalama 7200 RPM hızında dönen bir motor üzerine bağlı bir plakada bulunan sektörlerdeki verileri bir manyetik kafa okur işte bu sırada oluşan küçük bir sarsıntı sektörlerin ya da okuyucu kafanın arızalanmasına sebep olabilir.

Reklamlar

Böyle bir durumda hızlıca önemli verilerinizi yedekleyin ve yeni bir harddiske aktarın. Bu durum ihmal edilecek gibi değildir çünkü bu seslerin çıkmasından sonra her an ortaya daha ciddi sorunların çıkması an meselesidir.

Denetleme amacıyla bir harddisk sağlık programı da yüklenip harddiskin genel durumu hakkında bilgi edinilebilir. Fakat bu tip yazılımlarla yapılacağı iddia edilen sözde onarımlara kanmayın çünkü bu onarımlar çok kısa süreliğine iş görür bir dönem sonra harddisk tekrar kullanılamaz hale gelebilir.

Diğer yandan arızalı olmayan harddisklerden de sürekli sesler gelebilir ve okuma ışığının sürekli olarak yandığı görülebilir. Bunun sebebi ise sistemdeki ram miktarının yetersiz oluşundan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda sisteminizin kullandığı ram miktarını denetleyin eğer ram yetersiz se harddisk almak yerine sisteme ram eklemek daha mantıklı olacaktır çünkü yeni bir harddisk taksanız bile ram miktarı düşüklüğünden dolayı yine aynı okuma ve erişme sorunları boy gösterecektir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

16 yorum

  1. merabalar benım hard disk cok ses cıkartıyo hani boyle ara ara yada kesık kesık değil sankı motor çalısıyomus gıbı dönüyo boğuk bı ses verıyo. fan la alakasıda yok fanı cıkartıyom gene aynı ses gelıyo bıde film veya bı oyun actığımda hard dısk patlıcak sanıyom gercekten cok şiddetli bi ses cıkartıyo asırımı ısınıyo fazla hızlı mı donuyo bılemedım bı yardımcı olurmusunuz ? hard dısk 1 tb ram 8 gb

  2. lan 2 çi elini alalı 6 ay oldu tahmirçi dayımın arkadaşı siker valaha

  3. Serkan Tuğba Çataltaş benimde notebookumda tıkırtılar geliyor birde arada sırada taş yere sürter gibi sesler geliyor. normal birşeymi bu bu arada bilgisayarı 5 gün önce aldım

  4. önemli bir not ekliyeyim bu hard disk kafalama sesleri genelde sata kablolu sistemlerde (yani boardla hdd arasındaki kablonun uçları ince olan ) çok daha fazla ihtimal gösteriyor . Sata kablosu çok çabuk gevşiyen ve kasanın oynaması dahilinde her an çıkabilecek bir kablodur.Önerim;Genelde board üzerinde 2veya 4 hard disk sata girişi mevcuttur çıkarıp başka bir girişe takmanızdır . Benim böyle sorunum vardı , sata kablomu değiştirdim . (Sata kablosu her yerde bulabileceğiniz fiyatı max 2 tl olan ince uçlu hdd kablolarıdır)

  5. Bilgisayarciya verdigimde normal hd tune programi ile kendimde tarattim sari noktalar cikti error verdi dirdu

  6. Öncelikle yedeklerinizi almanızı öneririm. Hard disk test programları ile test edebilirsiniz. Normal görünmüyor

  7. benim 500 gb hdd var aldığımdan beri tıkırtılar geliyor kötü oyunlarda bile kasıyor ama bazı yüksek oyunlarda kasmıyor bir sorun varmıdır

  8. Gayet normal bir ses. Uyku moduna geçerken bu tarz sesler gelmesi normaldir.

  9. Bende harici 1 tb hdd var. O diskin içinden bir dosyayla işim oldugu zaman hafif bir click geliyor sonra sorunsuz calısıyor. Sanırım işlem yapılmadıgı zaman uyku moduna geçiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*