Anasayfa / Donanım / PXE media test failure check cable hata çözümü

PXE media test failure check cable hata çözümü

Reklamlar

PXE hataları, anakartlar tarafından desteklenen Preboot eXecution Environment (PXE) ile ilgilidir. PXE, bilgisayarınızı disk yerine ağ üzerinden önyükleyebilir ve işletim sisteminizi ağ üzerinden çalıştırmanızı sağlar. Bilgisayarınız ağ üzerinde boot edecek herhangi bir aygıt bulamazsa hata ile karşılaşabilirsiniz. Hata genellikle bios ayarlarından kaynaklanmaktadır. En yaygın hatalar;

 • PXE-E61: Media test failure, check cable
 • PXE-M0F: Exiting Intel PXE ROM.
 • PXE-M0F: Exiting Intel Boot Agent.
 • No Boot Device Found. Press any key to reboot the machine.

PXE hataları siyah ekran üzerinden beyaz metinler şeklinde görünmektedir.

Reklamlar

PXE hatası nasıl giderilir ?

 1. Bilgisayarınızı ağ yerine sabit diskten yüklemek için önyükleme sırasını biosda değiştirin. Başlangıçta “Del” veya “F2” tuşlarına basarak bios ayarlarınıza giriş yapın. Boot ayarları seçeneğine giriş yaparak başlangıç aygıtı olarak diskinizi seçin.
 2. Diskinizin önyüklenebilir olduğundan emin olun. Bilgisayarınız diskinizi görse bile cihazınızı çalıştıracak herhangi bir yükleme modu yoksa hata ile karşılaşabilirsiniz.
 3. Kullanmak istemiyorsanız BIOS’a girin ve PXE’yi devre dışı bırakın. Ağa veya Ethernet’e Önyükleme gibi bir şey çağrılmalı ve genellikle Önyükleme menüsünde bulunur.
 4. Öncelikle bilgisayarınıza başka bir hard disk ( Usb Hdd veya Flash bellek olabilir ) veya Cd takılı olmadığından emin olun. Bilgisayarınız açılışta Usbden takılı olan bir diski gördüğü için sistemi başlatmıyor olabilir.
 5. Bir ağ cihazına önyükleme yapmak için PXE’yi kullanmak istiyorsanız, ağ kablosunun tamamen takılı olduğundan emin olun. Eğer sağlam bir bağlantı yoksa, PXE ağ üzerinden iletişim kuramayacak ve üretecektir.
 6. olarak Hard diskinizin kablosunu kontrol edin Kablo gevşemesi çok sık karşılaştığımız bir sorundur.
 7. BIOS’u sıfırlamak için CMOS’u temizleyin . PXE-E61 hatası yanlış yapılandırılmış bir BIOS ayarından kaynaklanıyorsa, BIOS’u varsayılan seçeneklerine sıfırlamak, hatayı giderecektir.
 8. Bilgisayarınız açılırken bios ayarlarınıza girin ve hard diskinizin bios’ta boot edildiğinden emin olun. Biosa girme ve hard diskinizi görme konusunda sorun yaşıyorsanız mesaj yazabilirsiniz yardımcı olabiliriz.

Hata hakkında diğer sorunlar ve merak ettikleriniz için bizlere yorum atabilirsiniz. Bios görüntülerinizi bize iletmeniz halinde tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*