Anasayfa / Donanım / Adsl Modem Işıkları Ne Anlama Gelir

Adsl Modem Işıkları Ne Anlama Gelir

Günümüzde internet kullanım oranı giderek yükseliyor ve kablosuz modemin bulunduğu evler giderek artıyor. Ben de bu yazımda sizlere modem üzerinde yanıp sönen ışıkların ne anlama geldiğini anlatacağım. Işıkların rengi veya üzerinde yazan açıklamalar bazı modem modellerinde farklılık gösterse de temelde hepsi aynıdır. Modeminizin kullanma kılavuzunu da okumanızı tavsiye ederim.

Reklamlar

POWER

Modemin elektriğe bağlı ve açık, çalışır durumda olduğunu gösterir. Bu ışık yanmıyorsa nedeni şunlar olabilir:

Reklamlar
 • Modemin adaptörü düzgün takılmamıştır ya da adaptör kablosu zarar görmüştür.
 • Modemin arkasındaki açma kapama tuşuna basılmamıştır.
 • Modemin adaptörü yanmış olabilir.
 • Modem yanmış olabilir.
 • Elektrikler kesiktir.

WLAN / LAN

Modemin kablosuz yayın yaptığını gösterir. Modeme bağlanmanın mümkün olduğunu gösterir ancak modeme bağlanmanız internete girebilmeniz anlamına gelmez.

DSL

İnternet sağlayıcınız ile modem arasında veri alışverişinin olduğunu gösterir. Bu ışık yanmıyorsa

 • Modem ile telefon hattınız arasındaki bağlantı kablosu düzgün takılmamış veya arızalı olabilir.
 • Splitter denilen, telefon hattı ile internet hattını birbirinden ayıran, küçük kutu şeklindeki aygıtı kullanıyorsanız bu aygıt bozuk olabilir. Gerekirse bu aygıtı çıkarın ve modeminizi direkt olarak telefon hattına bağlayın.

İNTERNET / ADSL

5 saniyeden uzun süre sönük kaldığı zaman insanı çileden çıkaran ışıktır. Modeminizde internetin hazır halde bulunduğunu ve modeme bağlanarak internete girebileceğiniz anlamına gelir. Bu ışık yanmıyorsa:

 • Modeminizin kurulumu sırasında kullanıcı adınızı veya şifrenizi düzgün girmemiş olabilirsiniz.
 • İnternet sağlayıcınızdan, bölge santralinden kaynaklanan bir arıza nedeniyle hattınızda internet olmayabilir ya da evinize internet bağlatıp hemen eve gelip modemi açtıysanız, hattınızda internet henüz aktifleşmemiş olabilir.

ETHERNET

Modeminizi RJ45 dediğimiz kablo ile bilgisayarınıza bağladığınızda yanar. Bu ışık yanmıyorsa bağlantı kablosu düzgün takılmamıştır.

DİKKAT EDİN

 • Elektrikteki ani voltaj değişimleri modemi yakabilir. Bu yüzden kablosuz modemlerin akım koruyucu prizle birlikte kullanılması tavsiye ediliyor.
 • Eğer modeminiz uzun süre kullanılmayacaksa modemin fişini çekmeniz iyi olur. Sürekli çalıştığı için ısınması normaldir fakat elektronik cihazlara güven olmaz. Evet sonuçta 12 volt gerilimle, yaklaşık 0.7 amper akımla çalışan küçük cihazlar bunlar fakat modemin içindeki bir kondansatör çok ısınıp patlarsa, sonra başka bir şeye neden olursa, modem cayır cayır yanarsa büyük bir yangına sebep olabilir. Korkulu düş görmektense uyanık yatmak iyidir.
 • Kablosuz telefonlar kablosuz modemleri etkileyebiliyor. Birbirine yakın frekans aralığında çalışan kablosuz modem ve telsiz telefonlar arasında girişim olabiliyor ve birbirlerinin sinyallerini zayıflatabiliyorlar. Bunun sonucunda telsiz telefonda konuşurken cızırtı duyulabiliyor ya da modemin sinyal şiddeti zayıflıyor, bu konu da aklınızda bulunsun.
 • Yukarıda saydığım ışıklardan Power hariç diğerlerinin zaman zaman ‘pır pır etmesi’ normal ve modemi ilk açışta belli bir sırayla yanarlar. Modeminiz hakkında yersiz kuruntuya kapılmamak için modeminizi açtıktan sonra bir kaç dakika bekleyin.
Reklamlar

5 yorum

 1. Bu TP-Link modemlerinin üstündeki kilit işareti ne işe yarıyor

 2. Saoğolun var olun

 3. İnternet ışığının yanıp sönmesinı kapatabilir miyiz

 4. Semih Y.Dülger

  Benim gibi yaşlı biri anladıysa sorun yok. Eğer bu açıklamaların yanına sembolleri de koyabilirseniz, hiç bilmeyen de anlar. Benim modemimde önde powerışığı yanında dünya üzerinde eğimli ok sembolü, arkada mavi bir ethernet girişi olan WAN denilen bir bölüm daha var. Bu ne işe yarıyor? Ben buraya ethernet kablo takıp, diğer ucunu da uydu alıcıya taktım, hiç bir işlevi olmadı. Bilgi verebilir misiniz? Bir de arka tarafta WPS düğmesi var, bunu aktif duruma getirmek ne işe yarar?
  Modemim ZyXEL VMG3312-B10A. Teşekkür ederim.

 5. verdiğin mantıklı ve akıllıca bilgide dolayı teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*