Anasayfa / Donanım / Bilgisayar USB Şarj Ayarı Nasıl Yapılır

Bilgisayar USB Şarj Ayarı Nasıl Yapılır

usb sarj

Reklamlar

Akıllı telefon sahipleri için, tartışmasız en büyük sorun şarj sorunudur. Telefonların özellikleri arttıkça şarj süreleri kısalmaya başladı ve neredeyse aktif kullanılan bir telefon günü tamamlamıyor diyebiliriz. Durum böyle olunca cihazımızı şarj etmek için farklı alternatifler kullanmamız gerekiyor. Bu konuda en çok kullanılan aygıtlar bilgisayarlardır.

Laptop’larımızda telefonumuzu şarj etmek istediğimiz zaman ekranı açık bırakmamız gerekiyor. Hem laptop şarjımız azalıyor hemde kapağı açık bir şekilde cihazı bekletmek’te büyük sorun. Aşağıdaki şarj ayarlarını yaparak , laptopunuz bekleme konumundayken , kapağı kapalıyken şarj etmeye devam edecektir. Buda günlük kullanımda sizlere büyük pratiklik kazandırabilir.

Reklamlar

Şarj ayarı nasıl yapılır ?

Bilgisayarım’a sağ tıklayıp özellikler’e giriş yapıyoruz.

bilgisayarim ozellikler

Sistem ayarlarından “Aygıt yöneticisi” seçeneğine giriş yapıyoruz.

aygit yoneticisi

Açılan ekranda “Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri” seçeneği yanında bulunan + simgesine basarak işlem ağacını açın.

USB Kök Hub aygıtına çift tıklayın.

Güç Yönetimi sekmesi altında “Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın.” seçeneğinde işaretli olan tik’i kaldırın.

guc yonetimi

Ayarları yaptıktan sonra uygulayıp ekranları kapatın. İşlemden sonra laptop’unuzun kapağını kapatıp veya beklemeye alıp usb aygıtına bir telefon bağlayarak test edebilirsiniz. Kapak kapalıyken cihazın şarj ettiğini göreceksiniz. Tüm usb aygıtlara bu ayarı uygularsanız , tüm aygıtları açmış olursunuz. Sadece bir usb portuna ayarı uygulamak istiyorsanız, ayarı tek bir aygıta uygulayıp daha sonra cihazınızı takarak port’u tespit edebilirsiniz. Temel şarj ayarları bu şekildedir. Masaüstü bilgisayarlarda USB gücünü arttırarak hızlı şarj özelliği ekleyebilirsiniz. Bu işlemi ilerleyen zamanlarda resimli olarak sizlerle paylaşacağız. İşlem hakkında sorunları yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Çok Teşekkürler Doğru düzgün paylaşan tek yer burası 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*