Anasayfa / İnternet / Eve veya işyerine internet nasıl bağlanır

Eve veya işyerine internet nasıl bağlanır

Merhaba Ozengen takipçileri. Bugün, eve veya işyerine internet nasıl bağlanır? Konusunu detaylı olarak ele alacağız. Yazımızı okuyarak evde veya işyerinde internet bağlantısının, basit bir şekilde nasıl kurulacağını anlayabilirsiniz.

Reklamlar

Eskiden internet bağlantısı için çok fazla seçeneğimiz yoktu fakat günümüzde birçok alternatifler mevcut. Öncelikle nasıl bir bağlantı alacağınıza ve ücretlendirmeleri detaylı olarak incelemeniz gerek. Hızlı bir bağlantı mı arıyorsunuz ? yoksa standart hızda bir bağlantı işinizi görür mü ? Buna karar vererek en iyi paketi seçmeniz gerekecektir. Tercih edebileceğiniz bağlantı çeşitleri;

  • Yalın internet
  • Telefon + internet
  • Fiber internet
  • Uydunet

Yalın internet: Telefon hattı gerektirmeden, sadece internet hizmeti almanızı sağlayan bir bağlantı biçimidir. Birçok servis sağlayıcılar tarafından yalın internet hizmeti sunulmaktadır.

Reklamlar

Telefon + internet: Telefon hattına sahipseniz, bu hat üzerinden internet bağlantısı alabilirsiniz. Diğer bağlantılara oranla daha uygun ücretlerle alınabilir.

Fiber internet: Fiber internet alabilmeniz için binanızın gerekli altyapıya sahip olması gerekmektedir. Servis sağlayıcıların ( ttnet, superonline vb.) sitelerinden, binanızda altyapı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Uydunet: Uydunet için de binanızda gerekli altyapının olması gerekmektedir. Fiber bağlantıda olduğu gibi uydunet için de firmaların sitelerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde en çok tercih edilen bağlantı telefon üzerinden internet hizmeti almaktır. Bu bağlantıyı evde veya işyerinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Herhangi bir teknik destek alamanıza gerek yoktur. Bağlantınızı ve modeminizi temin ettikten sonra aşağıdaki gibi bağlantılarımızı yapıyoruz.

Telefon ve internet nasıl bağlanır ?

Telefon ve internetimizin birlikte çalışabilmesi için yapılması gereken bağlantı şeması aşağıdaki gibidir. Gerekli ekipmanlar modem kutusu içinden çıkmaktadır.

telefon internet nasil baglanir

Yalın internet nasıl bağlanır ?

Yalın internet için, modem ve hat arasına herhangi bir bağlantı aparatına gerek yoktur. Duvardan gelen hattınızı, telefon kablosu kullanarak modeminizin DSL – ADSL portuna takabilirsiniz. LAN portunu kullanarak modem – bilgisayar arası bağlantınızı yapabilirsiniz veya kablosuz olarak modeminize bağlanabilirsiniz.

yalin internet nasil baglanir

Gerekli fiziksel bağlantıları yaptık. Şimdi modem arayüzüne girerek bağlantı ayarlarını yapılandırmamız gerekiyor. Bağlantıları sorunsuz yaptığınız taktirde DSL ışığı bir süre sonra sabit yanmaya başlayacaktır.

Modem ışıkları ve anlamları için ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz. ADSL modem ışıkları ne anlama gelir ?

Ev veya işyeri interneti nasıl ayarlanır ?

Tarayıcınıza giriş yaparak , adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp Giriş yapıyoruz.

Modem markasına göre giriş şifreleriniz ve menüler değişiklik gösterebilir fakat genellikle tüm modemlerde mantık aynıdır. Modem şifresi olarak admin-admin , admin-ttnet , admin-1234 deneyebilirsiniz. Şifreniz modemin altında da yazıyor olabilir.

192.168.1.1

Arayüz ekranına giriş yaptıktan sonra Hızlı Kurulum menüsünden Sihirbazı çalıştır seçeneğine tıklayın.

NOT: Otomatik kurulum haricinde Adsl – Wan- Lan gibi menüler altından da ayarlar yapılabilir.

tplink kurulum 1

Sihirbaz ekranında Saat , bölge seçeneklerini ileri diyerek geçiyoruz.

İnternet Bağlantı Tipinizi PPPoE/PPPoA olarak seçin.

tplink kurulum 2Kullanıcı adı şifresi , servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz bilgilerdir.

Örneğin; ttnet kullanıcıları için xxx@ttnet şeklinde verilir.

Bilgilerimizi girdikten sonra  VPI / VCI Seçeneğini 8-35 olarak belirliyoruz.

Bağlantı Tipi PPPoE LLC seçiyoruz.

tplink kurulum 3

Son aşamada Kablosuz internet Yayın adı ve Şifremizi belirliyoruz.

Kablosuz yayını kapatmak istiyorsanız Access Point seçeneğini Devre dışı bırakabilirsiniz.

SSID: Kablosuz yayın adımız.

Ön paylaşımlı Anahtar: Kablosuz Şifremiz.

tplink kurulum 4

İşlem tamamlandı. İleri butonuna tıklayarak Ayarlarınızı kaydedebilirsiniz.

tplink kurulum 5

Resimli anlatım TP-Link modem ile yapılmıştır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi birçok modemde menüler yer değiştirmesine rağmen kurulum mantığı aynıdır. İşlemler sırasında hata alıyorsanız, modem marka modelini yorum olarak bizlere iletmeniz halinde tekrar yardımcı olmaya çalışırız.

Ayrıca modem kullanıcı adı şifreleri için sitemizde arama yaparak ilgili dökümanlara ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur kolay gelsin arkadaşlar.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*