Anasayfa / Bilişim / TCP ve UDP Nedir

TCP ve UDP Nedir

UDP nedir

Reklamlar

Merhaba Ozengen.com takipçileri. Bugün, TCP (Transmission Control Protocol) ve UDP (User Datagram Protocol) nedir ? ne işe yarar ve aralarındaki farklar nedir ? sorularına cevap vereceğiz.

TCP (Transmission Control Protocol), internette kullanılan en yaygın protokoldür.  TCP/IP protokol takımının katmanı protokollerden biridir. Network ağlarında iletişimde kayıpsız veri gönderebilmek amacıyla yazılmıştır. HTTP, HTTPS, POP3, SSH, SMTP, Telnet ve FTP gibi internet’in kullanıcı açısından en popüler protokollerinin veri iletimi TCP vasıtasıyla yapılır. Bir paketin tamamı teslim edilmezse, veri akışı durdurulur ve paket alınana kadar paket kaynaktan tekrar talep edilir.

Reklamlar

TCP ayrıca paketlerin doğru şekilde kodlanmasını ve sıralanmasını sağlar. Bu bağlantı, oturum sırasında kalıcıdır. Oturum sona erdiğinde, bağlantı kesilir.

TCP ve UDP fark

UDP (User Datagram Protocol) veri aktarım protokollerinden biridir. Verileri herhangi bir bağlantı kurmadan karşı tarafa göndermeyi sağlamaktadır. Geniş alan ağlarında (WAN) ses ve görüntü aktarımı gibi gerçek zamanlı veri aktarımlarında UDP kullanılır. UDP bağlantı kurulum işlemlerini,akış kontrolü ve tekrar iletim işlemlerini yapmayarak veri iletim süresini en aza indirir. UDP ve TCP aynı iletişim yolunu kullandıklarında UDP ile yapılan geçek zamanlı veri transferinin servis kalitesi TCP’nin oluşturduğu yüksek veri trafiği nedeniyle azalır.

UDP, akış kontrolü veya hata düzeltme işlemi yapmaz. Bu nedenle çoğunlukla ses veya video dosyaları akışı için kullanılır. UDP’nin birincil amacı küçük bilgi paketleri göndermektir.

tcp çalışma mantigi

Aralarındaki farklar nedir ?

TCP: UDP ‘den daha yavaştır,çünkü verinin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder.

UDP: Ses ve video gönderiminde kullanılır. TCP’ye göre daha hızlıdır fakat güvenli değildir. Veri ismine datagram denilir. Datagramın segmentten farkı ise içerisinde sıra numarasının bulunmamasıdır.

Sonuç olarak TCP hızında daha yavaş olabilir, ancak TCP protokolü daha hızlı UDP protokolü üzerinde doğruluk ve güvenlik konusunda daha fazla seçenek sunmaktadır. UDP, ses veya video gibi verileri aktarmak için kullanışlıdır. UDP, oyunlar için oldukça kullanışlıdır..

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*