Anasayfa / Bilişim / CC ve BCC nedir

CC ve BCC nedir

E-posta gönderirken kullanılan CC ve BCC alanları benzer şekilde çalışır. İkiside, e-posta kopyalarını ek kişilere göndermeye yarar fakat kullanımlarında ufak farklar vardır.

Reklamlar

CC nedir ?

CC kısaltması, “karbon kopya” anlamına gelir. Fiziksel olarak karbon kağıdının bir yazıyı alttaki kağıda kopyalaması gibi, CC de diğer kişilere bir e-postanın ek kopyalarını göndermenin bir yoludur. Bazı insanlar CC’yi “bir nezaket kopyası” olarak adlandırır, fakat günümüzde daha çok zorunlu hale gelmiştir.

BCC nedir ?

BCC, eposta gönderdiğiniz kişiyi gizlemesine olanak tanır. Bcc’ye eklediğiniz kişi, to ve cc’ye eklediğiniz kişiler tarafından görünmez. To ve CC alanları benzer şekilde çalışır.

Reklamlar

CC ve BCC

Bir e-postadaki kişileri CC yaptığınızda, CC listesi diğer tüm alıcılar tarafından görülebilir. Örneğin, CC ozengen@test.com ve test@test.com bir e-posta kullanıyorsanız, Ozengen ve Test, diğerinin de e-postayı aldığını bilir. BCC “kör karbon kopyası” anlamına gelir. CC’den farklı olarak, gönderenden başka hiç kimse BCC alıcılarının listesini göremez. Örneğin, ozengen@test.com ve test@test.com BCC listeniz varsa, ne Ozengen ne de Test diğerinin e-postayı aldığını bilemez. BCC listesindeki biri, CC listesi ve e-postanın içeriği de dahil olmak üzere her şeyi görebilir. Ancak BCC listesi gizlidir; gönderen dışında kimse bu listeyi göremez.

Bir kişi BCC listesindeyse, BCC listesinde yalnızca kendi e-postasını görür.

To alanına dört e-posta adresi veya Kime alanına bir e-posta adresi veya CC alanına üç e-posta adresi koyarsanız, dört kişinin tümü aynı e-postayı alır. Ayrıca, Alıcı ve Bilgi Merkezi alanlarındaki diğer tüm alıcıların e-posta adreslerini de görebilirler.

Örneğin, patronunuzun bir şikayete yanıt olarak bir müşteriye e-posta göndermenizi istediğini varsayalım. Müşterinin e-posta adresini Kime alanına ve patronunuzun e-posta adresini CC alanına koyarsınız, böylece patronunuz e-postanın bir kopyasını alır. Müşterinin patronunuzun e-posta adresini görmesini istemiyorsanız patronunuzun adresini BCC alanına koyabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*