Anasayfa / Bilişim / Telnet’ten nasıl çıkış yapılır

Telnet’ten nasıl çıkış yapılır

Telnet,  internet ve yerel alan ağlarındaki bilgisayarlar için iki yönlü etkileşimli iletişim uyumluluğu sağlayan bir protokoldür. Bağlanılan makineye giriş yapabilmek için erişim bilgileri ve bağlantının gerçekleşebilmesi için bir telnet erişim programınızın olması gereklidir. Bu konuda en populer yazılım putty’dir.

Reklamlar

Telnet erişim programları, günümüzdeki işletim sistemlerinin çoğunda işletim sistemi ile birlikte gelmektedir. Çok kullanıcılı işletim sistemleri (UNIX ve VMS) genellikle kullanıcılara metin tabanlı bir arayüz sunar ve bu sistemlerde tüm işlemler klavye vasıtası ile komut isteminden (command prompt) gerçekleştirilir. Bugün, komut satırında telnet’ten çıkış komutunu sizlerle paylaşacağız.

Telnet’ten çıkış yapma

Telnet’te kısayol tuşları çalışmadığı için quit komutu ile çıkış yapabilirsiniz.

Reklamlar

quit

quit komutu ile telnetten çıkış yaparak komut satırına dönebilirsiniz.

Telnet, metin tabanlı bir bilgisayar protokolüdür. Herhangi bir grafik arayüzü içermez. Telnet, güvenlik eksikliği nedeniyle artık bilgisayarları bağlamak için neredeyse hiç kullanılmıyor. Ancak, yine de opsiyoneldir ve sistemlerde kullanabilmek için ilk önce Telnet’i etkinleştirmeniz gerekebilir, Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista sistemlerde sistem özelliklerinden açabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*