Anasayfa / Bilişim / Scroll lock tuşu ne işe yarar

Scroll lock tuşu ne işe yarar

Reklamlar

Bugün, klavyelerde gördüğünüz Scroll lock tuşu ne işe yarar ? hangi işlemlerde pratik bir kullanım sağlar gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Scroll lock, Türkçe kaydırma kilidi anlamına geliyor. Tuşun asıl görevi, sayfanın aşağı – yukarı kaymasını engellemektedir. Herhangi bir sayfa üzerinde çalışırken, sayfanın yerini kaybetmemek ve sayfanın kaymasını engellemek için bu tuşu kullanabilirsiniz. Word , Excel vb. ofis yazılımlarında hücreyi kilitleyerek, bulunduğunuz alanda daha rahat çalışmanızı sağlar.

Reklamlar

Günümüzde masaüstü bilgisayar klavyelerinde görebileceğiniz bir tuştur. Yeni nesil laptop klavyelerinde genelikle yer almamaktadır. ilk olarak IBM bilgisayarlarda kullanılmıştır. Windows işletim sistemlerinde çok fazla işe yarayan bir fonksiyonu yok desek yanlış olmaz. Linux işletim sistemlerinde,  konsol çıktısını doldurarak devam ettirmeye yarıyor.

Bu işlemler haricinde tuşun herhangi bir fonksiyonu yoktur. Yeni bilgisayar ve klavyelerde bu tuşa rastlamadığımız için herhangi bir yazılım tuş için fonksiyon sunmamaktadır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*