Anasayfa / Yazılım / Xlsx dosyası nasıl açılır

Xlsx dosyası nasıl açılır

Reklamlar

Excel dosya uzantıları olan;  .xlsx , .xlsm, .xls , .xla dosyaları nasıl açılır konusunu resimli olarak anlatmaya çalışacağız. Eğer bilgisayarınızda ofis yazılımları yüklüyse, dosyaları Excel kullanarak açabilirsiniz fakat herhangi bir uygulama yüklemeden de bu dosyaları açabilirsiniz.

Microsoft Office yazılımını yüklemeden dosya uzantısını açmanın birçok farklı yöntemi var. Ekstra yazılımlar kurarak veya çeşitli windows araçlarını kullanarak bu dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki vereceğimiz yöntem sayesinde Excel dosyalarını açabilir, istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Öncelikle normal yöntemler ile bilgisayarınızda excel yüklü mü bunu kontrol edelim daha sonra alternatif dosya açma yöntemlerini deneyebiliriz.

Reklamlar

Xlsx dosyası nasıl açılır ?

Excel yüklü bilgisayarlarda .xlsx uzantılı dosyalarda excel simgesini görüyor olmanız gerek. Bu dosyalara çift tıklayarak otomatik olarak açabilirsiniz. Eğer program yüklü olmasına rağmen simgeyi görmüyorsanız;

Dosyaya sağ tıklayıp / birlikte aç seçeneğinden microsoft excel yazılımını seçebilirsiniz.

Bu işlemi her defasında yapmamak için “Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan” tikini işaretleyin.

Bilgisayarınızda Excel yazılımı yüklü değilse Google Drive , Hotmail, Outlook, Dropbox gibi bulut servislerini kullanarak dosyanızı açabilir ve düzenleyebilirsiniz. İşlem oldukça pratik ve kolaydır.

Açmak istediğiniz dosyayı yukarıda saydığımız bulut servislerinden birine yükleyin. Görselde örnek olarak Google bulut servisine dosyamızı yüklüyoruz.

Dosyayı açmak için sağ tıklayıp / birlikte aç / Google e-tablolar seçeneğini tıklayarak dosyanızı açabilirsiniz.

Alternatif olarak Office uzantılı dosyalarınızı kendinize mail atarak online editörleri kullanarak da açabilirsiniz. Bu konuda Gmail, Hotmail gibi mail servislerini kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*