Anasayfa / Yazılım / Bir dosyanın uzantısını nasıl öğrenebiliriz

Bir dosyanın uzantısını nasıl öğrenebiliriz

Bugün, Windows sistemlerde dosya uzantılarını nasıl öğreneceğinizi anlatacağız. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde klasör seçeneklerini düzenleyerek, uzantıların görünmesini sağlayabilirsiniz. Dosya uzantıları, varsayılan olarak sistemlerde gizli gelmektedir. Tüm dosyaların uzantısını görebilmek için bu seçeneği aktif duruma getirmeniz gerekmektedir.

Reklamlar

Dosya uzantılarını aktif hale getirdikten sonra tekrar kapatmak için tekrar aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Dosya uzantılarını görünür bırakmak sistem için herhangi bir sorun çıkarmayacaktır. Dosya uzantılarını görmek, bilgisayarınızı güvenle kullanmanızı sağlar. Bu sayede açmak istediğiniz dosyaların uzantılarını görerek, birçok zararlı yazılımdan bilgisayarınızı koruyabilirsiniz.

Dosya uzantıları nasıl öğrenilir ?

Bilgisayarıma giriş yaparak sol üstte bulunan Düzenle – Klasör ve arama seçeneklerine tıklayın.

Reklamlar

Windows klasör seçenekleri

Klasör seçenekleri ekranında Dosya ve klasörler seçeneği altında bulunan “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğinde işaretli olan tiki kaldırın.

Yukarıdaki ayarı uyguladıktan sonra tüm dosyaların uzantılarını aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

Dosya uzantıları ve bu dosya uzantılarını hangi yazılımların açtığıyla ilgili yardım almak istiyorsanız, arama alanını kullanarakbu konuda daha önce yazmış olduğumuz makaleleri inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*