Anasayfa / Windows 10 / Windows 10 Güvenli modda başlatma nasıl yapılır

Windows 10 Güvenli modda başlatma nasıl yapılır

Windows 10 işletim sisteminde güvenli mod, sistemin en temel özellikleriyle açılmasını sağlayan ve genellikle sorun giderme amaçlı kullanılan bir seçenektir. Güvenli modda başlatılmış bir Windows ekranının tüm köşelerinde Güvenli Mod veya Safe Mode ibaresi görülür.

Reklamlar

Windows 10’u güvenli modda başlatmak için birkaç seçeneğiniz var.

Güvenli Mod için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın

Bilgisayarınız kapalıysa başlatın ve açılış sırasında Windows logosunu görmeden önce F8 tuşuna basın. Kaçırmamak için birkaç kez basabilirsiniz. Eğer bir şekilde güveli moda geçemez ve Windows logosu görünüp işletim sistemi normal modda başlama sürecine girerse, oturum açma ekranına kadar bekleyin ve Windows’u yeniden başlatarak tekrar deneyin.

Reklamlar

Güvenli Mod için bilgisayar açık durumdayken Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatın

Windows 10 güvenli mod açılışı için bir diğer seçenek ise bilgisayarı Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmaktır. Bilgisayar kapandığı andan itibaren Shift tuşunu bırakabilirsiniz. Açılış süreci sizi güvenli moda giriş için aşağıdaki seçenekleri takip edin.

Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restart

Bir diğer yöntem olarak msconfig aracını açıp Boot altından güvenli mod seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bir kez aktif ettiğinizde kalıcı olarak Windows 10 her başladığında güvenli modda açılır. Windows’u tekrar normal modda açmak için bu ayarı geri almanız gerekir.

Yukarıdaki adımları takip ederek, Windows 10 işletim sisteminizi güvneli modda açarak karşılaştığınız sorunları çözebilirsiniz. Özellikle Shift tuşunu kullanarak yeniden başlatma yöntemi oldukça kullanışlıdır. Windows 10 hakkında diğer sorularınız için, Windows 10 kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*