Anasayfa / Windows 10 / Windows 10’da büyük boyutlu dosyaları bulma

Windows 10’da büyük boyutlu dosyaları bulma

Windows 10‘da büyük boyutlu dosyaları aramak için aşağıdaki iki yöntemi kullanabilirsiniz. Büyük boyutlu dosyaları aramak size nasıl bir avantaj sağlar ? Eğer farkında olmadan diskinizde yer kaplayan dosyalar varsa, bu dosyaları tespit ederek boş alan yaratabilirsiniz.

Reklamlar

Benzer isimde birden fazla yüksek boyutta dosya varsa, bu dosyaları da arama yöntemi ile tespit edebilirsiniz. İşlem için Windows arama özelliğini kullanabilir veya alternatif olarak üçüncü parti yazılımlar kullanabilirsiniz.

Windows 10’da büyük boyutlu dosyalar nasıl aranır ?

Başlat’a tıklayarak “Dosya gezgini” seçeneğine tıklayın.

Reklamlar

Sağ üstte bulunan arama alanına, aramak istediğiniz anahtar kelimeyi yazın.

Arama seçeneklerinde “Boyut > Aşırı Büyük” seçeneğini işaretleyin.

Belirlediğiniz anahtar kelimede, 4 GB üzeri dosyaları aramış olacaksınız.

Alternatif olarak farklı yazılımlar kurarak da işlemi yapabilirsiniz. Large Files And Folders Finder, bilgisayarınızda yer alan büyük boyutlu dosyaları bulabilen üçüncü taraf bir yazılımdır. Large Files And Folders Finder’ı indirdikten sonra programı çalıştırın. Daha sonra yazılım üzerinden bir tarama başlattığınızda C sürücünüzde yer alan büyük boyutlu dosyaları otomatik olarak aramaya başlayacaktır. Taramayı erken durdurmak için “Stop” butonuna, bir klasör seçmek için “Browse” butonuna tıklayabilirsiniz.

Büyük boyutlu dosyaları tespit etme, benzer dosyaları silmek için birçok faydalı yazılım vardır. Sitemizde arama yaparak, diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*