Anasayfa / Windows 10 / Windows 10’da Oyun veya program nasıl engellenir ?

Windows 10’da Oyun veya program nasıl engellenir ?

Windows 10 sistemlerde bir oyunun veya programın çalıştırılmasını engellemek için ekstra herhangi bir yazılım kurmanıza gerek yoktur. Windows tarafından sunulan özellikleri kullanarak, gerekli engellemeleri kolayca yapabilirsiniz. Özellikle oyunları engellemek için çok sık kullanılan bir yöntemdir.

Reklamlar

Bir oyunun veya programı engellemek için programın çalışmasını sağlayan exe dosyasının adını biliyor olmanız gerekiyor. Uygulamanın çalışma dosyalarından bu bilgiyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Şimdi işlemin nasıl yapıldığına geçelim:

Oyunlar veya programlar nasıl engellenir ?

Başlat çalıştır’a veya arama alanına;

Reklamlar

gpedit.msc yazarak yerel grup ilkesi düzenleyici’sine giriş yapıyoruz.

Kullanıcı yapılandırması > Yönetim Şablonları > Tüm ayarlar > Belirlenen Windows uygulamalarını çalıştırma adımlarını takip edin.

Etkin diyerek policy’i etkin hale getirin.

Oyun veya program eklemek için Göster seçeneğine tıklayın.

Açılan ekrana, açılmasını istemediğiniz programın .exe dosya adını yazın. Engellemek istediğiniz programa sağ tıklayıp hedefi bul seçeneğine tıklayarak, programın exe dosya adına ulaşabilirsiniz.

Tamam diyerek tüm ekranları tamamlayın.

Engellenen bir programı çalıştırmaya çalıştığınız zaman; “Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi. Lütfen sistem yöneticisinize başvurun” uyarısı çıkarak ve program çalışmayacaktır.

Hepsi bu kadar !

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*