Anasayfa / Windows 10 / Çalıştır komutu nasıl devre dışı bırakılır?

Çalıştır komutu nasıl devre dışı bırakılır?

Windows Çalıştır ekranı, kullanıcıların yalnızca bir yol veya komut yazarak programları başlatmasına, klasörleri ve dosyaları doğrudan açmasına olanak tanır. Kullanıcılar, klavye kısayoluna basarak veya Başlat Menüsü aracılığıyla çalıştırarak Windows Çalıştır ekranını kolayca açabilir. Bu, çoğunlukla Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi gibi en çok kullanılan Windows bakım araçlarına erişmek için kullanılır. Ancak, bir bilgisayarı diğer kullanıcılarla paylaştığınızda, deneyimsiz bir kullanıcının sisteminizdeki Çalıştır komutuna erişmesini engellemek isteyebilirsiniz. Bu yazıda, sisteminizdeki Çalıştır ekranını kolayca devre dışı bırakabileceğiniz bir yöntem paylaşacağız.

Reklamlar

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows kullanıcılarının işletim sistemlerini değiştirmelerine olanak tanıyan bir yönetim aracıdır. Çalıştır komutunu Başlat Menüsünden ve sisteminizdeki diğer bazı yerlerden devre dışı bırakmak için belirli bir ilke ayarı vardır. Çalıştır komutunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Başlat > Çalıştır’a gpedit.msc yazarak ilgili ekrana giriş yapın.

Reklamlar

2. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisinin Kullanıcı Yapılandırmasında, aşağıdaki yola gidin:

Kullanıcı yapılandırması > Yönetim şablonları > Başlat menüsü ve görev yöneticisi

3. Listede “Çalıştır menüsünü başlat menüsün’den kaldır” seçeneğine çift tıklayın.

4. Seçeneği “Etkin” hale getirerek onaylayın.

Çalıştır komutunu Başlat menüsünden, Internet Explorer’dan ve Görev Yöneticisi’nden kaldırmanıza olarak sağlar. Bu ayarı etkinleştirirseniz aşağıdaki değişiklikler oluşur:
(1) Çalıştır komutu Başlat menüsünden kaldırılır.
(2) Yeni Görev (Çalıştır) komutu Görev Yöneticisi’nden kaldırılır.
(3) Kullanıcının aşağıdakileri Internet Explorer Adres Çubuğuna girmesi engellenir: — UNC yolu: \< sunucu> \< paylaşım> Not: Bu ayar yalnızca belirtilen arabirimi etkiler. Kullanıcıların, programları çalıştırmak için başka yöntemler kullanmasına engel olmaz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*